ESKİŞEHİR HABERLERİ

Hayvanlar Emin Ellerde

IHA
29.07.2015 - 10:56Son Güncelleme :

HAYVANLARA, HAYVAN SAĞLIK İSTASYONUNDA İYİ BAKILIYOR SOLDA FATİH BAYRAKTAR VE RAFET BURAK ÖZEN

IHA

Eskişehir’de Hayvan Sağlık İstasyonu’nda büyük bir özenle korunup beslenen hayvanların, kavurucu sıcaklara rağmen keyfi yerinde.
Hayvan Sağlık Merkezi Sorumlusu Fatih Bayraktar, Alpu karayolu üzerinde bulunan Odunpazarı Belediyesi Hayvan Sağlık İstasyonu’ndaki hayvanların bakımları hakkında bilgi verdi. Hava sıcaklıklarından dolayı hayvanlarda hastalık artışı söz konusu olmadığını anlatan Bayraktar, "Hayvanları serinletmek ve hijyen için günlük 2 defa altları sürekli yıkanıyor. Suları ve yemleri veriliyor. Gölgede oturuyorlar. Hayvanların keyfi yerinde. Çok fazla sıcak yönünden sıkıntı çekiyorlar diyemeyiz” diye belirtti.
Hayvanların sıcak havalarda serinletilmesiyle ilgili geleceğe yönelik projelerinin olduğunu belirten Kırsal Hizmetler Müdürü Rafet Burak Özen ise, şu anda doğal ortamlarındaki imkanların hayvanlara sunulduğunu belirterek, “Barınaklarımız korunaklı, üzerilerinde güneş engellemesi için sundurmalar var. Hayvanlar doğal ortamlarında nasıl gölgelik alanları buluyorsa, biz de benzerini burada temin ediyoruz. Barınaklarda serinleme amaçlı suluyoruz hayvanları. Barınaklarımızda bu sulama işlemi için gayet uygun şekilde yapılmış. Su giderleri, oluklar her şey mevcut. Hijyen konusunda hiçbir sıkıntımız yok, düzenli olarak temizlikleri yapıldığı için suyun serinletici etkisini kullanıyoruz. Önümüzdeki sene bir projemiz var. Basına lanse edilmeden önce çok bilgi veremiyoruz ama onun içerisinde daha serinletici havuzlar, küçük süs havuzları oyun oynayabilecekleri su alanları ve gölgelik alanları bol miktarda olan bir yer olacak diyebiliriz” dedi.
“BURASI GEÇİÇİ BİR HAYVAN BAKIM EVİ”
Kırsal Hizmetler Müdürü Rafet Burak Özen, barınakların yeterliliği ve çalışmalar hakkında da şunları söyledi;
“Yaz aylarında hayvanların çok daha geniş alanlara yayılma olanakları var. Kışın daha sıcak alan veya yemek arama ihtiyaçları daha fazla oluyor. Burası geçici bir hayvan bakım evi. Burası hayvanlar için sürekli kalınan bir otel veya pansiyon değil. Sürekli barındırılan bir hayvan çeşidimiz yok. Buradaki hayvanlar gelir, esas amaç; buradaki yaralı hayvanların tedavisinin yapılması ve kentteki başıboş hayvanların kısırlaştırma işlemlerinin yapılması. Bir kısırlaştırma işlemi bittikten sonra, hayvanın iyileşme sürecine göre ortalama 15 gün daha geç iyileşen yaralarda en fazla 1 ay hayvanın konakladığı yer burası. O yüzden burada sirkülasyon fazla uzun süre tutulan hayvan burada olmuyor. Bu arada kısırlaştırması biten hayvanlar buraya gelen vatandaşlarımız tarafından sahiplendirilebiliyor”
“BARINAKLARDA PARA GEÇMİYOR”
Barınakların ücretsiz olduğunu, sadece bağış kabul ettiklerini söyleyen Rafet Burak Özen, “Barınağımızda para geçmiyor, yani bağış yapılacaksa da mama olarak bağış kabul ediyoruz. Buraya nakit yardım yapılmıyor. Yapılan mama bağışları da tutanak altında imza alarak resmi şartlarda kabul ediyoruz. Son olarak hayvanları kontrolsüz olarak üretmeyelim, sokaklara salmayalım.” dedi.
“KISIRLAŞTIRMAYI AMELİYATLA YAPIYORUZ”
Hayvanların kısırlaştırılması işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini, kaç yaşındaki hayvanlara uygulandığını anlatan Hayvan Sağlık Merkezi Sorumlusu Fatih Bayraktar ise, “Kedi veya köpek kısırlaştırma düzeyine gelmesi 6 aylık süreyi doldurması lazım. Gelişmiş bir hayvansa eğer erkekse, gereken seviyede güçlüyse kısırlaştırılmasında bir sıkıntı yoktur. Kısırlaştırma işlemini iğne ile falan yapmıyoruz, ameliyatla yapıyoruz. Ameliyatları başarılı geçip iyileştikten sonra vatandaşlardan gelen talep üzerine sahipsiz olarak bütün aşılarını yapmak kaydıyla sahiplendirmesini ücretsiz olarak yapıyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Hayvanlar Emin Ellerde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayvanlar Emin Ellerde haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:08
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:08
 • Yatsı
  20:25
Sayfa Başı