Ege Haberleri

EGE

  Hayvanlar dünyasi PET

  Hürriyet Haber
  10 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Eylül 2000 - 00:01

  Hazırlayan Mustafa OĞUZ

  Sevimli dostlara doğum kontrolü

  HER yıl binlerce kedi ve köpek yavrusu dünyaya geliyor. Ancak bu yavruların hepsi kendilerine bir sahip bulma şansını yakalayamıyor. Bu yüzden bu sevimli dostlarımızın sahipsiz kalmaması için mümkün olduğu kadar hayvanlarımızı az çiftleştirmeliyiz.

  YAZ mevsiminin sonlarına yaklaştığımız şu günlerde yazlığa giderken alınıp da kışlık evlere getirilemeyip sokaklara terk edilen kedi ve köpeklerin sayısı artacaktır. Sokağa terkedilen bu hayvanlar İlçe belediyeleri tarafından toplanıp Büyükşehir Belediyesi'nin Işıkkent'teki barınağında toplanmaktadır. Kedi ve köpek edinmek isteyen hayvanseverler öncelikle bu barınağı ziyaret ederlerse, hem kendileri sadık bir dost kazanacak, hem de sahipsiz bir hayvana sıcak bir yuva kazandıracaklardır. Bu barınaktaki hayvanlar veteriner hekimlerce aşılanır, uygun görünenler ise ameliyatla kısırlaştırılır.

  ÜREMENİN kotrol altına alınması ancak kısırlaştırma sayesinde gerçekleşir. Bu işlem sadece barınak ve sokaktaki hayvanlar için değil, sahipli evcil hayvanlar için de geçerlidir. Çünkü kısırlaştırma sayesinde hayvan nüfusunu kontrole almanın yanısıra, evcil dostlarımızın daha sağlıklı ve uzun yaşama şansını artırmış oluruz.

  ELBETTE ki köpeğinizin ya da kedinizin doğum yapması çok güzel bir olay. Ancak hayvanınızın doğum yapması ona fiziksel ya da psikolojik hiçbir şey kazandırmaz. Bunun yanında, doğacak yavrulara da iyi bir sahip bulmak çoğu zaman zordur. Bu sebeplerden dolayı kısırlaştırma belli bir dönemden sonra hayvanınızın sağlığı için zorunludur. Bu sayede hayvanınızın fiziksel ve psikolojik problemlerinin ortadan kalktığını ve daha az stresli mutlu bir yaşam sürdüğünü göreceksiniz. Gelin bu sevimli dostlarımıza daha mutlu bir yaşam verelim.

  Türkan Gümüşay EVRAN Veteriner Hekim

  Evcil Hayvan Pazarı’na ilgi

  KEMERALTI Evcil Hayvan Pazarı, yıllardır hayvanseverlere her çeşit hayvanı ucuza sağlıyor. Burada yüz ifadesi domuzu çağrıştırdığı için ‘‘ginepig’’ denen sincap benzeri hayvanlardan, köpeğe kadar bir çok tür hayvana rastlamak mümkün. Tavşan, muhabbet kuşu, su kaplumbağası, keklik, bıldırcın, papağan, ördek yavrusu, akvaryum balığı ve civciv gibi hayvanların satıldığı Evcil Hayvan Pazarı'nda fiyatlar da diğer dükkanlara oranla oldukça düşük. Collie, boxer, kaniş, dagıl gibi cins köpekler, 25 ile 75 milyon lira arasında alıcı buluyor. Muhabbet kuşu, papağan gibi kafes kuşlarının fiyatları ise 3 ile 200 milyon lira arasında değişiyor. Papağanlar arasında parlak renkleriyle en çok dikkati çeken tür olan‘‘sevda papağanı’’ nın fiyatı ise 20 milyon.

  POSTA KUTUSU

  Arkadaş arıyorum

  4 Yorkshire Terrier, 4 yaş,

  Tel: 0232 420 25 17

  Bizi yuvanıza kabul eder misiniz?

  4 Dalmaçyalı, erkek, 6 yaş,

  Tel: 0532 291 12 80

  4 Kaniş, erkek, 1 yaş, siyah renk,

  Tel: 0232 421 52 05

  4 Yavru kediler,

  Tel: 0232 234 26 82

  Bu hafta doğanlar

  4 Alper Oğurlu: Barney

  4 Alper Başkalfa: Tafi

  4 Erdinç Uygur: Max

  4 Kemal Yayöz: Caisy

  4 Mustafa Kürkan: Bandy

  4 Sima Saltıel: Billy

  4 Tolga Tezbaşaran: Lucky

  4 Zeren Güven: Fındık

  NAZ Özel Veteriner Kliniği,

  Tel: 0232 421 52 05

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı