Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hayvanlar dolunayda daha fazla ısırıyor

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dolunay'ın hayvanlar üzerine etkileri konusundaki batıl inanış, bilimadamları tarafından da desteklendi. Hayvanların dolunay sırasında daha fazla ısırdıkları araştırmalarla kanıtlandı.

  Bradford Kraliyet Enstitüsü doktorların elde ettiği bulgulara göre dolunayda insanların hayvanlar tarafından ısırılma ihtimali iki kat artıyor.

  Hastanenin acil servisine 1997 - 1999 yılları arasında kabul edilen 1621 hasta temel alınarak yapılan araştırma sonuçlarına göre British Medical Journal tıp dergisinde yayınlanan makalede şöyle deniyor: ‘‘Ayın gökyüzündeki pozisyonuyla hayvan davranışlarındaki değişiklik arasında bir bağlantı vardır. Dolunay sırasında hayvanların insanları ısırma güdüsü daha da kuvvetlidir.’’

  Güney yarı kürede ise çok tuhaf biçimde bu durum tam tersine dönüyor. Avustralya'da Sydney Üniversitesi araştırmacıları da ülkede dolunay zamanlarında köpek ısırması vakalarının azaldığını tespit ettiler.

  Fakat garip bir bulguya göre ise yıl sonu tatil sezonunda köpek ısırmaları artıyor. Dolunay olsun ya da olmasın Avustralya'da noel tatilleri ve özellikle yılbaşlarında köpeklere daha çok dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı