Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hayvanat bahçesi gitti yerine akvaryum geldi

  Hürriyet Haber
  07 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Şubat 2000 - 00:01

  Çevrecilerden gelen tepkiler orman içinde gerçekleşecek projeyi küçülttü.

  ORMANIN İÇİ MEZBELELİK

  Nurettin Sözen'in Belediye başkanlığı zamanında hayvanat bahçesi olarak onay alan çalışma yarıda kalmıştı. Uzuin yıllardır ormanın içinde beton kalıntıları olarak terkedilen bu moloz yığınları şimdi temizlenecek.(Solda)

  Florya Atatürk Ormanı, Büyükşehir Belediyesi'nin tasarrufunda.(Altta)

  Florya Atatürk Ormanı'nı içinde yapılması tasarlanan hayvanat projesi gelen tepkiler üzerine değiştirildi. Vali Erol Çakır, projenin sahibi Bahçıvan İnşaat'tan yeni bir proje hazırlanmasını istedi. Çevreci eleştiriler dikkate alınarak yapılan yerni düzenlemeye göre proje küçüldü. Valilikten gereken onay alınırsa İstanbul'un artık dev bir akvaryumu olacak

  Florya Atatürk Ormanı içinde Bahçıvan İnşaat tarafından inşa edilmek istenen hayvanat bahçesinin yapımı çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve çevre halkının protestosu nedeniyle İstanbul Valiliği tarafından durdurulmuştu.

  İNŞAAT ALANI KÜÇÜLDÜ

  Geçen süre içinde bölgeyi Büyükşehir Belediyesi'nden 10 yıllığına kiralayan Bahçıvan İnşaat projede çeşitli değişiklikler yaptı. Önceki projede 60 bin metrekare olan inşaat alanı yeni projede 25 bin metrekareye indirildi. Ayrıca bölgede bulunan tüm ağaçlar tek tek İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesine tespit ettirildi.

  10 milyon dolarlık yatırım yapılacak olan hayvanat bahçesi ve botanik parkında sadece evcil hayvanlar, kuşlar ve balıkların yer alacağı eğitim amaçlı bir mini hayvanat bahçesi bulunacak. Bahçenin en önemli bölümünü yapılacak dev akvaryum oluşturacak.

  ÜCRETSİZ VETERİNER HİZMETİ verilecek

  Parkta mini hayvanat bahçesinin yanı sıra 20 dükkan yer alacak. bu dükkanlarda bir ücretsiz veteriner kliniği, bir fastfood restoran da yer alacak. Ayrıca Atatürk'ün Selanik'teki evinin bir kopyası yapılacak ve burada çocuklara Atatürk'ü anlatan seminerler verilecek.

  Parkta özürlüler için özel yollar yapılacak ve isteyenler evlerinden alınıp gezintileri tamamlandıktan sonra özel araçlarla evlerine bırakılacak. Projeyi yürüten Nihat Bahçıvan bütün bunların gerçekleşebilmesi için valilikten son onayı beklediklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı