« Hürriyet.com.tr

Hayvanat bahçesi gibi pet shop

Hürriyet Haber
X

Simin - Kazım Dirik çiftinin Maltepe'de kurduğu Pet City'de kangurudan lamaya dünyanın dört bir yanından getirilen hayvanlar satılıyor.

Maltepe Sahil Yolu üzerinde bir çift kanguru. Erkeğin eli dişinin omzunda, romantik saatler geçiriyorlar. Hemen yanlarında uzun siyah kirpiklerini kırpıştıran bir çift lama. Az ilerisinde simsiyah bir kuğu. Tüm bunlar fantezi değil, üniversite mezunu bir çiftin hayvanlara aşkı sonucu kurulan Pet City'den manzaralar.

Pet City, Simin- Kazım Dirik çifti tarafından üç yıl önce kuruldu. Bir Limited Şirketi olarak hizmet veren Pet City, dünyanın dört bir yanından hayvan ithalatı yapılıyor. Diğerlerinin aksine hayvan almanın çok zor olduğu bir yer burası. Simin ve Kazım Dirik hayvanlarını satarken, alıcılara bir yığın soru soruyor, hayvanların rahat edeceklerinden emin olmak istiyor.

‘‘Bazen 'Hanımefendi siz bu hayvanı satmak istemiyorsunuz galiba' diyenler oluyor. Her hayvanım özenle seçilmiş, uçakla getirilmiştir buraya. Temizlikleri için bile içme suyu kullanıyorum. Taşınabilir eşya değiller. İki gün sonra 'Bu kaka yapıyor' diye köpeklerini, 'Ötüyor' diye horozlarını geri getirenler var. Hayvandır bu öter, kaka da yapar. Ne yazık ki ülkemizde hayvan bilinci bu kadar. Bu nedenle sattığımız hayvanları geri almıyoruz. Köpek ve kediler hálá çocuklara oyuncak alınır gibi alınmak isteniyor. Oysa ailenin yeni bir ferdidir onlar. Bebek gibi ilgi isterler.’’

Siparişle ithalat

Pet City'de bir kısım hayvan sürekli barındırılırken, bir kısmı talep üzerine dünyanın dört bir yanından bir aylık süre içerisinde bizzat Dirik çifti tarafından seçilip getiriliyor. Bu ithalatı yaparken de Orman Bakanlığı Koruma Kontrol Dairesi'nden istenen her belge sağlanıyor. ‘‘Her prosedürü uyguluyorum. İnsanların zevki için çalışırken, suç işleyemem’’ diyor Simin Dirik.

Sadece hayvanseverlere değil, Antalya, Bursa, Ankara Hayvanat Bahçeleri ile de satış ve takas yaparak çalışıyorlar.

Pet City'de şu anda bulunan hayvan çeşitleri say say bitmiyor. Her renk kuğu, ördek ve kaz çeşitleri, sülün çeşitleri, tavuskuşları, mini pollieler, kanguru çifti, lama çifti, horozlar, tavuklar, boğa yılanı, balıklar, akrepler, iguana, örümcekler, papağanlar, kuşlar, siyam kedileri, iran kedileri ve collieler. Bir puma ve bir çita da sipariş edilmiş, Simin Hanım'ın gidip almasını bekliyor. Tüm bu hayvanların ihtiyaçları ve Pet City'nin yönetimi bir veteriner, iki satış ve temizlik elemanı ile Simin ve Kazım Dirik tarafından sağlanıyor.

Fiyatlar konusunda bilgi vermiyor Dirik çifti. Neden olarak da cinse, renge, anaya babaya, yaşa göre bile fiyatın değişmesi. ‘‘Bizden Alman kurdu istersiniz. Fiyat olarak size 300 dolardan 3000 dolara kadar bir rakam söyleyebiliriz’’ diye bir örnek veriyorlar hemen.

İlkeleri 'Canlı malda hata kabul edilmez' , 'Satılan mal geri alınmaz'. Bu stresli işte daha da büyümeyi hedefliyorlar. Ve tamamen bahçe hayvanı alanına kaymayı.

‘‘Bahçe hayvanı alanlar daha bilinçli. Hayvana saygıları var’’ diyorlar. Ve insanların artık bahçelerinde sadece tavuk ve köpek görmek istemediklerini, bakımı son derece kolay olan bir lamayı bile tercih ettiklerini söylüyorlar.

İlk on beş gün ücretsiz bakım

PET CITY sattığı her hayvanın ilk 15 günlük bakımını ücretsiz olarak karşılıyor. Bunun nedenini Simin Dirik şöyle açıklıyor.

‘‘Ben bu hayvanları kamyonlarda heba olup gitmemeleri için üç saatte uçakla getiriyorum. Musluk suyu zarar verir diye, içme suyu kullanıyorum. Burada kaldıkları sürede tek tek, bir bebek özeniyle ilgileniyorum. Sonra gelip satın alıyorlar ve uyum sürecindeki en ufak bir rahatsızlıkta başka birine götürüyorlar hayvanımı. İşte o an mesuliyet kabul etmiyorum. Çünkü bu hayvanı en iyi ben tanırım. Beni aramalı, benim veterinerimi görmeliler. O takdirde 15 gün her şikayetlerinde onlarlayım ve şimdiye kadar tek bir problem yaşamadım. Senede iki kez Belçikalı veterinerimiz geliyor ve satılan tüm bahçe hayvanlarını tek tek dolaşarak kontrol ediyor.’’

Kaynak: