İZMİR HABERLERİ BUCA HABERLERİ

Hayvan sevgisiyle terapi

DHA
05.04.2018 - 10:44Son Güncelleme :
DHA

BUCA Belediyesi Özgecan Aslan Kadın Danışma Merkezi'nde danışanlara hayvanların iyileştirici gücüyle terapi yapılıyor.

Stresten yüksek tansiyona, iletişim probleminden özgüven gelişimine kadar birçok sorunun çözümü için kedi ve köpeklerden yararlanılan Özgecan Aslan Kadın Danışma Merkezi'nda danışanlara psikolojik desteğin yanı sıra hayvanların koşulsuz sevgisiyle terapi uygulanıyor. Terapi programı çerçevesinde Buca Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde bakım altına alınan sokak hayvanlarından istediğini sahiplenen danışanlara yeni can dostları için bakım desteği de veriliyor. Bir yıl boyunca bakım ve aşılamaları ücretsiz yapılıp, microcip takılarak, sahiplendirme kartı çıkartılıyor. Merkeze aile içi iletişim ve stres sıkıntılarıyla başvuran iki çocuk annesi Figen Çağlak, adını ‘Gece’ koyduklarıkedileri sayesinde stresi yendiğini, aile içinde birlik beraberlik ve iletişimin arttığını söyledi. Çocukları Melek (10) ve Çınar’ın (5) yeni can dostları sayesinde sorumluluk alma becerilerinin, özgüvenlerinin ve iletişim yeteneklerinin geliştiğini vurgulayan Figen Çağlak, "Minik kedimiz sayesinde kızım bilgisayardan uzaklaşıp, dersleriyle daha çok ilgilenir oldu. Oğlum Çınar ise kedimiz Gecesayesinde daha vicdanlı oldu, sorumluluk duygusu gelişti. Sokaklarda yaşamak zorunda olan hayvanların nasıl yiyecek bulduğunu, nasıl yaşadığını düşünüp, yardımcı olmak için çabalıyor" dedi.

Evde hayvan beslemenin insanda terapi etkisi ve pozitif duygu yarattığını belirten uzmanlar, yüksek tansiyondan strese kadar birçok problem için hayvanların tedavi edici özelliği olduğunu vurguluyor. Hayvan besleyen çocuklarda sinirlilik ve öfke nöbetlerinde gerileme gözlendiğini, davranış bozukluğu ve iletişim probleminde de çok olumlu sonuçlar sağladığını belirten uzmanlar, evde hayvan beslemenin empati yeteneği ve sosyal etkileşim kalitesini arttırıp çocuğun sosyal ve duygusal gelişimine destek sağlayarak aidiyet, sorumluluk alma ve benlik gelişimine olumlu etkileri olduğunu belirtiyor.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Buca haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Buca haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hayvan sevgisiyle terapi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı