Ege Haberleri

  Hayvan pazarında sessizlik hakim

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  18.09.2015 - 11:23 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ’deki Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı geçen yıllara göre en sakin dönemini yaşıyor. Hayvan sayısındaki azlığa bağlı olarak alıcılar da pazara ilgi göstermedi.

  Ticaret Borsası’nın Eskihisar Mahallesi’ndeki Canlı Hayvan Pazarı’na Kurban Bayramı için 50 bin küçükbaş havyan, 2 bin civarında da büyükbaş havyan getirildi. Ancak geçen yıla göre özellikle büyükbaş hayvanda yüzde 15 düşüş yaşandı. Büyükbaş kurbanlıklarda canlı hayvan kilosu 14 ile 15 TL arasında değişirken küçükbaş kurbanlıklarda ise canlı havyan kilosunun 12 ile 13 TL arasından başladığı kaydedildi.

  "FİYATLAR YÜKSELECEK"

  Muş’dan gelen Fesih Demirci, kurbanlık almak isteyenlerin, geçen yılki fiyatları aradığını belirterek, "Fiyatlar geçen yıla göre pahalı olduğu için havyan az geldi. Büyükbaş hayvan sıkıntısı yaşanıyor, ben 60 hayvanla geldim, 35’ini sattım" dedi. Yine Muş’tan büyükbaş havyan getiren Kerem Uçkan, hayvan getirirken, terörle ilgili bir sıkıntı yaşamadığını, devletin gereğini yaptığını belirterek, "Satışlar fena değil, 30 büyükbaş getirdim, 20’sini sattım. Hayvan doğuda pahalı burada ucuza almak istiyorlar. Biz de kendimizi zarar etmeden kurtarmak zorundayız. Hayvan zaten yok" dedi.

  Ağrı’dan gelen Fevzi Eken ise, Denizli’ye gelen hayvanın bu yıl çok az olduğunu belirterek, "Ben de 30 havyanla geldim, sadece 5 tane kaldı. 250 kilogramdan 3 bin 500 yada 4 bin liraya sattım. Satışlar iyi gidiyor. Pazara kadar bitecek. Karaborsaya döner, fiyatlar yükselir. Havyan azlığı var. Bu yıl taban fiyatları pahalı olduğu için hayvan da getirilmedi" dedi.

  Pazarda dolaşarak kurbanlık almak isteyen Ahmet Yahşi ise, pazarda alıcının da satıcının fazla olmamasından yakındı. Küçükbaş kurbanlık satıcıları İbrahim Taşdemir ile Faruk Demir de, pazarda canlılığın olmadığını, ancak vatandaşların son günleri tercih ettiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı