KIRIKKALE HABERLERİ

Hayvan Pazarı ve ve nakillerinde yol denetimi artırıldı

DHA
18 Nisan 2016 - 11:05Son Güncelleme : 18 Nisan 2016 - 11:06

Hayvan Pazarı ve ve nakillerinde yol denetimi artırıldı

DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE'DE Canlı hayvan pazar yerinde ve yollarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü hayvan sağlığı denetim ekiplerince kontorler artırıldı. Bakanlık mevzuat ve standartlarına uygun olarak kasaplık, besilik, damızlık alım satım işlemlerinin gerçekleşmesi, kayıt dışı alım satım işlemlerinin önüne geçilebilmesi ve canlı hayvan sevkiyatlarının kontrol altına alınarak salgın hastalıkların engellenebilmesi amaçlanıyor.
Kırıkkale Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hayvan pazar yerinin girişinde Belediye sorumlu Veteriner hekimince denetimler yapılmaya başlandı. Denetimdeki amacın, Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe göre canlı hayvan pazarının yasalara uygun bir şekilde faaliyet göstermesi, hayvan satış yerine sağlıklı hayvanların nakil belgesi, pasaport, veteriner sağlık raporu gibi Bakanlıkça belirlenen belgeler ile kabul edilip uygun şartlarda alınıp satılması, nakil vasıtaları ile hayvan satış yerinin temizlik ve dezenfeksiyonlarının yaptırılması, hayvan satış yerlerindeki atık ve artıkların çevre ve toplum sağlığına zarar vermesini önleyecek tedbirlerin alınmasının hedeflendiği belirtildi.
Bu kapsamda Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ve belediyenin sorumlu yönetici veteriner hekimi tarafından pazar girişlerinde büyükbaş hayvanların veteriner sağlık raporları ile pasaportlarının, küçükbaş hayvanları ise nakil belgelerinin kontrolleri yapıldı, belgesi olmayan hayvanların pazara girişine izin verilmedi. Denetimler, hayvan pazarına hayvan girişlerinin yapıldığı gece saatlerinde başlarken, bu uygulamalara önümüzdeki haftalarda da devam edileceği kaydedildi.
İl Müdürlüğünce 2016 yılında İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin desteğiyle yapılan yol denetimlerinde merkez ilçe, Bahşilı ve Balışeyh ilçelerinde toplamda 23 hayvan için sahiplerine idari para cezası uygulanırken, 5 büyükbaş hayvan da mezbahanede zorunlu kesime tabi tutularak karkas etleri sahiplerine teslim edildi.
Kırıkkale'de hayvan aşılama çalışmalarının da planlandığı gibi yürütüldüğü belirtilirken, bu kapsamda İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası'nda 47 bin 715 baş hayvan aşılanırken, LSD aşılaması halen devam etmektedir.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden Hayvan Pazarı ve ve nakillerinde yol denetimi artırıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Nisan 2016 tarihinde saat 11 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayvan Pazarı ve ve nakillerinde yol denetimi artırıldı haberi güncellenecektir.

  KIRIKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı