Gündem Haberleri

  Hayvan hakları için Başbakanlık turu

  Ümit ÇETİN / ANKARA
  10.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şarkıcı Yonca Evcimik bazı hayvan hakları savunucularıyla birlikte geldiği Başbakanlık’ta, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan hayvanlara karşı işlenen suçların arttırılması için taleplerde bulundu.

  Evcimik, “Hayvanlara karşı işlenen suçlarda ceza, 2 yıl hapis cezası ile başlasın” dedi. Evcimik, Arınç ile aralarında hayvanlara karşı işlenen suçların, Kabahatler Kanunu’ndan çıkarılıp Ceza Kanunu’na taşınması, pet-shop’larda hayvan satımı ile yunus parklarının yasaklanması gibi başlıkların da bulunduğu konularda yeni düzenleme talebinde bulundu.

  Bugün hayvana yarın insana

  Evcimik, görüşme sonrasında hayvan hakları savunucuları olarak hazırladıkları yasa taslağını, Adalet Bakanlığı bürokratlarıyla müzakere etmeye başladıklarını açıkladı. Evcimik, “Hayvanlara karşı işlenen suçlarda ceza 2 yıl hapis cezası ile başlasın. Bu tür hasta ya da tehlikeli insanların toplum içinden ayıklanması lazım. Bugün hayvana tecavüz eden, şiddette bulunan yarın çocuğa, yaşlıya, engelliye yöneliyor” dedi.

  Gelişmeler güzel

  Başbakan Erdoğan ile daha önce görüştüğünü hatırlatan Evcimik, “Zaman kaybetmeden, Başbakanımızın da öngördüğü üzere ve bir an önce bu işin toparlanması açısından tekrardan masaya oturduk. Gelişmeler güzel, umarım tüm hayvanseverlerin, sivil toplum kuruluşlarının istediği şekilde ortak bir yol bulunacaktır” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı