Gündem Haberleri

  Hayvan hakları için Başbakan ile görüştüler

  Hürriyet Haber
  20.02.2011 - 19:02 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hayvan hakları konusunda kendisinden destek isteyen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ve bir grup hayvansever sanatçıyla bir araya geldi.

   Başbakan Erdoğan'ın Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde  gerçekleştirdiği ve yaklaşık bir saat süren görüşmeye, Yonca Evcimik, Ajda  Pekkan, Metin Özülkü, Burcu Güneş, Ömür Gedik ve Tuna Arman katıldı.
  Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Kemal Şenpolat,  Başbakan Erdoğan'dan, hayvanlara kötü muamele eden veya şiddet uygulayanların  idari para cezası ödeyerek kurtulmaması, mahkemelerde yargılanması ve savcıların  gerekiyorsa resen kovuşturma açabilmesi gibi taleplerde bulunduklarını söyledi.
   Başbakan Erdoğan'ın konuya çok duyarlı yaklaştığını dile getiren  Şenpolat, “Büyük ölçüde seçimlerden önce bu yasanın değişmesi mümkün olmayacak.  Seçimlerden sonra kesinlikle söz aldık. Hayvanlara yapılan her türlü kötü muamele  bundan sonra mahkemeler nezdinde yargılanacak” ded Yunus parklarının açılmaması konusunda ise İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanı Kadir Topbaş'tan söz aldıklarını söyleyen Şenpolat, bu parkların ruhsat  işlemleriyle ilgili inceleme başlatılacağını ifade etti.
           Şenpolat, görüşmede Türkiye'de çok yaygın olan hayvan dövüşleri konusunun  da gündeme geldiğini dile getirerek, bununla ilgili internette açılmış web  siteleri olduğunu ve bu siteler üzerinden bahis oynatıldığını ifade ettiklerini,  internet yasasında da değişiklik yapılması talebini dile getirdiklerini anlattı.
           Gazeteci Ömür Gedik de İstanbul'daki hayvan barınakları konusunu gündeme  getirdiklerini belirterek, oralarda çalışan personelin eğitimi konusunda  Topbaş'tan söz aldıklarını ifade etti.
           Şarkıcı Yonca Evcimik de hayvan hakları konusundaki taleplerini Başbakan  Erdoğan'a ilettiklerini belirterek, “Ben bugün burada Başbakanımı hiç  tanımadığımı öğrendim. Çünkü onun ciddi bir hayvansever olduğunu, yakınında  kediler köpekler ile birlikte yaşadığını öğrendim” dedi.
           Evcimik, “görüşmede hayvanlara yapılanlara ilişkin konular gündeme  gelirken Başbakan Erdoğan'ın gözlerinde vicdanı gördüğünü ve bundan sonra bu  konunun yanında olacağını hissettiğini” vurgulayarak, görüşmeden mutlu  ayrıldıklarını söyledi.
   Sanatçı Ajda Pekkan ise Başbakan Erdoğan ile görüşmenin olumlu geçtiğini  dile getirdi.Şarkıcı Metin Özülkü de Başbakan Erdoğan'dan taleplere ilişkin söz  aldıklarını ifade ederek, Erdoğan'ın hayvanlara karşı ne kadar duyarlı olduğunu  gördüklerini de söyledi.
           Şarkıcı Burcu Güneş de Başbakan Erdoğan'a kendileriyle görüştüğü için  teşekkür ederek, “Ben Başbakanımızın bu kadar hayvansever olduğunu, bu kadar  duyarlı olduğunu bugün hissettim. Başbakanımızın oğlunun bir köpeği varmış, o da  çok seviyormuş hayvanları. Bunların topluma yansımasını istedik” dedi.
           Güneş, 'hayvana sevginin insana sevgi” demek olduğunu da belirterek,  Erdoğan'ın hayvan sevgisi konusunda hem Hazreti Muhammed'den hem de Mevlana'dan  örnekler verdiğini anlattı.  Tiyatro sanatçısı Tuna Arman da görüşmede Başbakan Erdoğan'ın hayvanlara  şiddet uygulayanların cezalandırılması konusunda adımlarda bulunacağını  belirttiğini kaydetti.

   

   

   


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı