Gündem Haberleri

  Hayvan hakları için 12 bin imza

  ANKA
  31.01.2012 - 11:12 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişikliği desteklemek amacıyla İzmir’de Dora Plus Dergisi tarafından toplanan 12 bin imzayı teslim aldı.

  Oran, 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişikliği desteklemek amacıyla İzmir’de Dora Plus Dergisi tarafından toplanan 12 bin imzayı teslim aldı. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) temsilcileri ile görüşen CHP’li Oran, yasa teklifini birlikte hazırladıkları CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ile birlikte 1 veya 2 Şubat’ta TBMM’de teklifi açıklayacaklarını söyledi.

  "SİYASET ÜSTÜ BİR KONU"

  Oran, seçimlerin ardından zaman geçirmeksizin HAYTAP ile birlikte çalışma yaptıklarını, hazırlanan teklifi 2011 yılı sonunda Meclis Başkanlığı’na vermeyi hedeflediklerini ancak gündemin yoğunluğu nedeniyle bunu ertelediklerini söyledi. Oran, “Hayvan hakları siyaset üstü bir konu. Çarşamba veya Perşembe günü TBMM’de düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile teklifimizi açıklayıp Meclis Başkanlığı’na sunacağız. Burada bir prim ya da şov istemiyoruz. Başta iktidar partisi olmak üzere bütün partileri ikna ederek hep birlikte çözeceğiz" diye konuştu.

  5199 Sayılı Yasanın bir türlü uygulanamadığını belirten Oran, "Eğer toplumsal bir baskı olursa, uygulanması da yeni teklifin yasalaşması da daha çabuk olur. TBMM gündeminde çok sayıda kanun var. O yüzden de sürekli ertelenen bir konu" dedi.

  3-6 YIL HAPİS CEZASI

  Hazırladıkları yasa teklifi ile mevcut yasadaki eksikleri giderdiklerini kaydeden Oran sözlerini şöyle sürdürdü:

  "5199 Sayılı Yasayı AB’den yeni bir güncelleme isteği gelmeyecek bir şekilde güncelledik. En büyük yenilik hayvanlara karşı işlenen suçların Kabahatlar Kanunu’ndan çıkartılıp, Türk Ceza Kanunu’na dahil edilmesi. Böyle olunca hayvanlara karşı işlenen suçlar için 3-6 yıl arasında hapis cezası istenebilecek. Bunun yanı sıra evcil hayvan bakmak isteyenlerin eğitimden geçirilerek ehliyet alması, pet shoplara sıkı denetim gibi yenilikler geliyor. Buradaki en büyük sorun, Adalet Bakanlığının iş yükünü bahane ederek ayak diretmesi. Ancak bu da toplumsal baskı ile çözülebilecek bir konu."

  "İMZALARININ ARKASINDA DURSUNLAR"

  HAYTAP İzmir Şubesi Sözcüsü Şule Baylan ise, hayvanlara karşı işlenen suçlardan dolayı tutuklanan kimsenin bulunmadığını, yasa teklifinin bir türlü Meclis gündemine gelmediğini dile getirerek, "Seçimlerden önce milletvekili adayları taahhütname imzaladılar, şimdi imzalarının arkasında durmaya çağırıyoruz. 1 günde çıkan yasalar var. Bu yasa TBMM’nin çıkartacağı en masum yasa olacak" diye konuştu. Görüşmenin sonunda Dora Plus Dergisi Sahibi Ceren Ağca, bir gecede toplanan 12 bin imzayı Oran’a teslim etti.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı