Ege Haberleri

  Hayvan Dünyası: Köpeğin tuvalet eğitimi

  Hürriyet Haber
  31.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BİR köpek sahibi olmak, çok güzel olmalı. Evde artık hiç sıkılmayacağız. O sevimli yaratıkla tüm gün uğraşacağız. Ama her yeri halı kaplı evime ya tuvaletini yaparsa? Bu sözleri uzaktan da olsa duyar gibiyim. Köpek yavrusu, su deposu gibidir. Çok sık yemek yer ve bir o kadar da tuvalete çıkar. En iyi eğitim 1-3 ay arasındadır. Bu dönemde öğrenmesi çok hızlıdır. Yaş ilerledikçe size direnecek ve inatlaşacaktır.

  YAVRDULAR doğduklarında gazetelerin üzerine alınırsa, tuvalet problemleri daha çabuk çözülecektir. Öncelikle aldığımız yavruya evin tamamının ona ait olduğunu hissettirip her odayı temiz tutması gerektiğini öğretmeliyiz. Öncelikle evdeki küçük tuvaletimizi ona tahsis etmeliyiz. Her yer gazeteyle kaplanmalı ve tuvaletini yaptığı kağıttan bir parça alınıp diğer temiz gazetelerin altına konmalı, zamanla gazeteler azaltılmalı. İçeriye alıp sevmek istediğimiz süre genellikle yemeklerini yiyip, tuvaletini gazeteye yaptığını gördüğümüz zaman olmalıdır. Tuvaletini halıya yaptığını gördüğünüzde doğal olarak tepki göstereceksiniz. Oysa bu tepki sadece sizi sakinleştirir. Köpeğiniz neden kızdığınızı anlamayacaktır. Bir gürültüyle onun dikkatini dağıtıp, yerinden kaldırıp tuvalete götürmek en doğru davranış olacaktır. (Bu gürültüyü ona göstermeden bir anahtarlık yardımıyla yapabilirsiniz). Tuvaletini yaptığını görünce onu ödüllendireceksiniz. Herşeyin başı sabırdır ve o daha bir bebektir. Eğer onunla iddialaşırsanız, bu bir inada dönüşecektir. Sizin için çekilmez günler başlayacaktır. Unutmayın ki her şeyin başı gerçek bir hayvan sevgisidir.

  <ı>Veteriner Hekim Bahar Akbaş Tel: 464 10 23

  Haksızlık yapılıyor

  İNSANLARIN doğadaki diğer canlılardan alacağı çok ders var. Bunun başında ise bu günlerde toplumda en fazla ihtiyaç duyulan dostluklar ve sevgiler geliyor. Geçimsizliği anlatmak için ‘‘Kedi-köpek gibi’’ deyimi aslında insanlar tarafından uydurulmuş. Kedilere de, köpeklere de haksızlık yapılıyor. Fotoğraftaki beyaz kediyle siyah köpeğin dostlukları bunun en güzel örneği.

  Rüyalarınız ve hayvanlar

  Rüyalarınıza giren hayvanlar size neyi anlatır? İster inanın, ister inanmayın, isterseniz sadece gülümseyin.

  BALIK: Kısmetinizin çoğalacağını ifade eder. Çok balık görmek ise bol paraya ve feraha ulaşacağınızı anlatır.

  BALİNA: Çok büyük bir boyutta iş hayatına ileride atılmak isteyeceğinize veya bu büyüklükte bir iş kurma hayalinizin neredeyse gerçekleşmek üzere olduğuna, büyük bir müessesenin iş teklifi ile karşılaşacağınıza yorumlanır.

  BILDIRCIN: Uzaktan gelecek bir mirasa konulacağına işarettir.

  BÜLBÜL: Gam ve kederden uzak, mutlu günlerin sizi beklediğinin müjdesidir.

  BOĞA: Güçlü ve zengin dostlar arasında yaşayacağınıza, gayretlerinizin, çabalarınızın boşa çıkmayacağına eski hatıralarla öğüneceğinize delalet eder.

  BÖCEK: Pek yakında sizi sevindirecek bir mektup alacağınıza işarettir.

  BALIKÇI KUŞLARI: Deniz yolundan bir haber veya bir yolcunun evinize geleceğine, yeni probmlemlerle karşılaşacağınız, ailevi bir meselenin çıkmaza gireceğine, uzun boylu bir kimseden yardım göreceğinizi anlatır.

  CİVCİV: Çok küçük yaşta evlilik hayatına gireceğinize ve çoluk çocuk sahibi olup, mutlu bir yaşam süreceğinize yorumlanır.

  ÇAKAL: Yakınlarınızdan iki kişinin kıskanç bir hareketiyle karşılaşıp üzüleceğinize, çakal öldürmeniz halinde ise ailenizle uzun ömür süreceğinizin işarettir.

  ÇEKİRGE: Umduğunuz bir işin boşa çıkacağını, bir yalanla karşılaşacağınızı, daha sonra gönül ferahlığına kavuşacağınızı işaret eder.

  ÇULLUK: Uzaklardan bir haberincinin geleceğine, evlilik hayatınızda eşinizin yakınlarından yardım göreceğinize delalet eder

  DEVE: Son günlerde sinirlerinizin çok bozulacağına, her şeye olumsuz davranacağınıza, geçimsiz olacağınıza işarettir.

  DOĞAN: Etrafınızı bazı asalak kimselerin saracağını ve sizi her yönden aldatma, kandırmaya çabalayacaklarına tanık olacaksınız demektir.

  DOMUZ: Bugünlerde sizi sevmeyenlerin, düşmanlarınızın artacağına, sefil bir hayat süren kişiden zarar göreceğinize işarettir.

  EK: Size emir veren durumda olan bir kimsenin, fazla baskısına maruz kalacağını anlatır.

  FİL: Servetinizin artacağına, mal toplama hırsınızın çoğalacağına işarettir.

  GERGEDAN: Etrafınızdakilerin son zamanlarda size güvenlerinin sarsıldığına, bu yüzden iş hayatanızı da kaybetme tehlikesi olduğunu anlatır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı