Ege Haberleri

  Hayvan Dünyası: Kedilerde şarkılı cinsellik

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  UYKUMUZUN en tatlı anında bir çift kedinin çığlıkları ile uyanırız. Sokaklarda müthiş kovalamaca ve kavgalar yaşanır. Bir dişinin etrafında birden fazla erkek kedi bekleşir. Birbirlerini gözleyip fırsat kollayan erkek kedilerin aşk çığlıklarına çoğumuz şahit oluruz.

  KEDİLERİN yaşamında cinsellik önemli bir yer tutar. Bir yaşına gelen kedi, cinsel olgunluğa erişmiş demektir. Dişi kedinin çevresinde dolaşan erkek kedi sayısı birden fazla ise dişi, birbiri ardına ilişki kurabilir. Erkek kedilerde ise durum dişinin isteğine bağlıdır. Dişinin istemi dışında kalan çifleşmelerin çoğu erkek kedi açısından pek başarılı olmaz. Yani cinsellikte dişi belirleyicidir. Dişinin beğenisini kazanan erkek kedi yorulup alanı terkedinceye kadar birleşme gerçekleşir. Bu sayı saatte 10 defa olabilir. Bu süre sonunda dişi kedi yorulan erkeğin yerine başka bir erkek adayı seçebilir.

  BU davranış döllenmeyi ve gebeliği garantiler. Dişilerde yumurtalığın döllenmeye hazır yumurta oluşturma süreci, insanlardan farklı bir durum gösterir. Dişi kedinin östrojen hormonu ürettiği 10 günlük dönemde birleşme olmazsa yumurtlama gerçekleşmez. Dişi kedinin kızgınlığını belli eden davranışlar; soprano bir sesle bağırmasıdır. Dişinin şarkılı davetine tenor kediler hemen toplanarak kendilerine özgü aşk çığlıklarıyla cevap verir. Eğer birbirini beğenen çift yeni tanışıyorsa flört dönemi birkaç saati bulabilir. Dişi kedinin her iki yumurtalığından bıraktığı 3 veya 6 yumurta ilişkiye girdiği farklı erkek kedilerin spermleriyle buluşabilir. Yani doğan her yavru aynı babadan olmayabilir.

  POSTA KUTUSU

  Arkadaş arıyorum

  Poodle, siyah, erkek

  Tel: 0 232 421 52 05

  Poodle, beyaz, erkek

  Tel: 0 232 421 17 83

  Bizi yuvanıza kabul eder misiniz?

  Yavru köpek, dişi, aşıları yapılmış 421 52 05

  Aşılanmış, kısırlaştırılmış, kediler Tel: 0 232 421 52 05

  King Doberman, 3 yaş, erkek, aşılanmış, eğitimli

  Tel: 0 533 526 90 20

  Pekinese melezi, 3 yaş, erkek Tel: 0 232 463 52 13

  Kayıp aranıyor

  Golden Retriever, 1.5 yaş, dişi Tel: 0 232 278 37 38

  Kangal, 3 yaş, erkek

  Tel: 0 232 483 23 33

  Kangal, 1 yaş, dişi

  Tel: 0 232 483 23 33

  Naz Veteriner Kliniği Veteriner Hekim Türkan Gümüşan EVRAN

  Tel: 0 232 421 52 05

  200 dolara vahşi dost

  ORTA Asya'da tatlı sularda yaşayan timsahlar, İzmir'de cesur alıcı bekliyor. Carrefour Alışveriş Merkezi'nde Arkadaş Pet Mağazası'nca getirtilen timsahlar 200 dolara satılıyor. Mağaza yetkilileri bu tür vahşi hayvanlara ilginin giderek arttığını belirterek, ‘‘Yaz aylarında getirmeye başladığımız timsahların meraklısı var. Genellikle küvetlerde besliyorlar. Etle beslenen timsahlar bu koşullarda 1,5 metre boya ulaşıyor. Tehlikeli olan bu hayvanları beslemek çok büyük dikkat ve sorumluluk istiyor’’ dedi. Fotoğraf: DHA - Evren ATALAY - İZMİR

  NE NEDEN NİÇİN

  Kurtlar neden ulur?

  KURT (Canis Lupus), yalnızlıktan canı sıkıldığı ya da keyifli olduğu zaman ulumaz. Kurtların ulumaları bir çeşit haberleşme ve başka sürülerle karşılaşıp kapışmamak için yerlerini belirtmedir. Ulama denilen yüksek sesle bağırmanın sebebi, çok geniş alanda avlandığı için ancak böyle bağırtılarla meramlarını anlatabilmeleridir. Böylece birbirlerinin alanlarına girmez, kavgada harcayacakları enerjiyi avlanmaya saklamış olurlar. Ay ışığında daha çok ulumaların sebebi, ışığın yarattığı çeşitli gölgelerin benzetmelere yol açmamasını sağlamaktır.

  Kedinin kuyruk ucu neden oynar?

  İKİ kedi kavgaya tutuştuklarında birbirlerine bakmaz. Sebebi gözlerin birbirlerine dikilmesinin taraflara bir yarar sağlamamasıdır. Taraflar gözlerden zarar gelmeyeceğini bilir ve dikkatlerini rakibinin diğer uzuvları üzerinde yoğunlaştırır. Açılan pençeler tırmalama hazırlığıdır. Vücudun dört ayak üzerinde hafifçe geriye kaydırılması sıçrama veya atlama başlangıcıdır. Vücutlar bu anlarda dışarıdan gelebilecek tehlikelere tamamen açıktır. Bu tehlikelerinin en büyüğü görüş açısı dışında kalan arka yönden saldıraya uğramaktır. Kedinin kuyruğunun ucundaki kimi tüyler kalınlaşmış kıl iriliğini almışlardır. Kıllar, anten gibi ses dalgaları olan titreşimleri algılar. Kuyruktaki nöron düğümüne sinyal aktarırlar. Bu sinyaller anında beyne ulaşır ve değerlendirilir. İşte kedi, kuyruğunun son üçte birini oynatarak tehlike olup olmadığını sürekli araştırır. <ı>Erdoğan SAKMAN

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı