Ege Haberleri

  Hayvan Dünyası

  Hürriyet Haber
  13.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muhabbet kuşu meraklısına

  Veteriner Hekim Hakan Boyar, muhabbet kuşu besleyenlere şu önerilerde bulundu:

  Muhabbet kuşunuzun sağlıklı, canlı, neşeli olması iyi beslenmesine bağlı. Tarım Bakanlığı'nın yeşil bandrollü yemlerini kullanın. Kafes tabanına kağıt veya eski gazete sermeyin. Kuş kumu ve gaga taşı kullanın. Sulukları günaşırı yıkayın, suyu tazeleyin. Yemlikleri her gün üfleyerek temizleyin. Yemliği haftada bir yıkayın. Kafes ve tünekleri iki haftada bir yıkayın. Kafesiniz hava akımına maruz kalmasın. Tüylerini kabartıp yemeden içmeden kesildiğinde veterinere götürün. Aspirin veya piyasada satılan ruhsatsız ne olduğu belirsiz kuş ilaçları kullanmayın. Dış parazitler, bit ve pireler karasinekler tarafından yumurtaları taşınarak kafese ve kuşunuza musallat olur. Korunmak için kafes temizliğine dikkat edin, özellikle tüneklerin iç yüzeylerini düzenli kontrol edin. Kuşu ve kafesi belli aralıklarla sprey ya da toz ilaçlarla dezenfekte edin.

  Dodi’yi bulana büyük ödül var

  İZMİRLİ hayvansever Mustafa İleri bu günlerde çok üzgün.. Çünkü, canı gibi sevdiği, gözü gibi baktığı Dodi'si, Amerikan Cocker cinsi köpeği kayıp. İleri'nin İzmir'de çalmadığı kapı, sevgili köpeğinin resmini yapıştırmadığı duvar kalmamış. Günlerdir yastığa başını koymadığını belirten Derici Mustafa İleri, ‘‘19 Aralık günü eşim ben ve Dodi, Fuar TANSAŞ'a alışverişe gittik. Mağazaya köpek alınmadığı için Dodi'yi kapıdaki direğe bağlayıp girdik. Dışarı çıktımızda Dodi'nin yerinde olmadığını gördük. Mağaza önünde bekleyenlere sorduğumuzda, onu 14 yaşlarında bir çocuğun alıp gittiğini söylediler. O günden beri İzmir'i sokak sokak, karış karış aradık. Günlerdir iki çocuğum, eşim ve ben üzüntümüzden kahroluyoruz. O günden bu yana işe gitmiyorum. Çalınan köpeğimi bulmak için her türlü fedekárlığa razıyım. Dodi 1,5 yaşlarında, üzerinde çekme ipli bel tasması var. Onu bulup getirenlere düşünemiyeceği kadar büyük bir mükafat vereceğim. Dodi'siz yaşamak çok zor'' dedi.

  Naz'ın anne şefkati

  VETERİNER Hekim Türkan Gümüşçay Evran'ın 3 yaşındaki Naz'ı anne oldu. Bugüne kadar iki kez doğum yapan ve toplam 13 yavru sahibi olan Golden Retriever cinsi Naz'ın yavrularına gösterdiği şefkat görenleri duygulandırıyor. Bu tür köpeklerin çok iyi anne olduklarını belirten Evran, Naz'ın küçük kızı Nazlı ile de çok iyi anlaştığını söyledi.

  Develer damat bekliyor

  İZMİR Kültürpark Hayvanat Bahçesi'nin dört bekar devesi Fatoş, Ayşe, Canan ve Cangül damat bekliyor. Sevimli develerin bakıcısı Mustafa Kaygusuz, ‘‘kızlarım'' dediği dört deve ile çok iyi anlaştığını belirterek ‘‘Develerim çok sakin. Ellerimle besliyorum. En büyük sıkıntımız kalıcı bir damat adayı. Fatoş ve Ayşe bu konuda deniyimlerini yaşadılar çocuk sahibi oldular. Fakat Canan ile Cangül henüz çocuk sahibi olamadılar. Yerimiz dar olduğu için kalıcı bir damat alamıyoruz. Yılda bir kez damatları misafir etmeye karar verdik'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı