Çukurova Haberleri

  Hayvan Barınağı’na ameliyathane

  DHA
  15.12.2014 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Adana Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı’nda 4 odalı ameliyathane açıldı. Açılışa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de katıldı.

  Yaptığı konuşmada şehirlerin sadece insanların değil, bütün canlıların varlıklarını sürdürdüğü yerler olduğunu belirten Başkan Sözlü, şu değerlendirmeyi yaptı:

  "Bunu da doğal hayatı korumak üzere muhafaza etmeliyiz. İnsan sağlığına verdiğimiz önem kadar, yaratılışımızın gereği ve sorumluluğumuz olarak da hayvan sağlığına değer veriyoruz. Şehirlerde ’hayvan sağlığı’ denildiğinde, insanların köpeklerle münasebetinden dolayı ve sokağa bırakılan köpekler sorunundan kaynaklı, bu canlı türü öne çıkıyor. İnsan ve hayvan sağlığının korunması amacıyla yeni ameliyathane hizmete açıldı. Sağlık Daire Başkanımızı ve çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum. İnşallah Adana’da hayvan popülasyonu, tıbbi, insanı metotlarla kontrol altına alınacak."

  KISIRLAŞTIRILMAMIŞ SOKAK HAYVANI KALMAYACAK

  Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Opr. Dr. Fatih Karayandı da 4 odalı bir ameliyathana hazırladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Daha önce 1 odalı, ilkel şartlarda hizmet veren bir ameliyathane vardı. Yeni ameliyathanede kısırlaştırma ve tedavi hizmeti verilecek. Daha önce günde 20-30 olan kısırlaştırma sayısı, günde 100’e çıkacak. Adana’da yaklaşık 30 bin başıboş köpek var. Ameliyathanemiz tam kapasite çalıştığında, 2015 yılı içinde Adana’da sokak hayvanı sorunu kalmayacak. Aşılanmamış, kısırlaştırılmamış ve kulağına küpe takılmamış köpek kalmayacak. Ameliyathaneyi, barınağın yeni binasına kolayca taşınabilecek şekilde inşa ettik ve iki de yeni toplama aracı satın altık ve en kısa sürede bize teslim edilecek."

  Hayvanları korumaya yönelik çalışmalarıyla tanınan Nesrin Çıtırık da açılışa katıldı. Çıtırık, kentte bu konuda önemli adımlar atıldığını, Adana’nın sokak hayvanları konusunda marka şehir olma yolunda ilerlediğini vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı