Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hayvan astronotlar

  Hürriyet Haber
  22.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.04.1998 - 00:01

  Geçen hafta Florida'dan uzun bir yolculuğa çıkan uzay mekiği Columbia, Nuh'un Gemisi'nden farksız. Beraberinde 1514 çekirge, 233 balık,

  152 fare, 135 sümüklüböcek ve 18 hamile fare ile uzay yolculuğuna çıkan Columbia'da, yalnızca 7 insan var.

  Aslında hayvanlar, uzay serüveninde insanlardan çok daha fazla uzayla haşır neşir oldular. Hayvanlar, belki de 2000'li yıllardaki Mars'a yolculuğunu da gerçekleştiren ilk dünyalılar olacaklar.

  Yer çekimsiz ortamın bir canlının sinir sistemini nasıl etkileyeceğini, beynin böyle bir ortama nasıl uyum gösterebileceğini test etmek için Columbia'nın bu yolculuğuna katılan hayvanlardan çok önce de sayısız hayvan uzayın yolunu tutmuştu. Maymunlar, köpekler, tavşanlar, Japon balıkları, tavuklar, denizkestaneleri, denizanaları, kurbağalar, bıldırcınlar, uzayın sonsuzluğunda yolculuk fırsatını bulmuşlardı. Ne var ki NASA yetkilileri, uzaya hayvan fırlatmanın sanıldığı kadar kolay bir iş olmadığını söylüyorlar. Örneğin, bu son yolculuğun teknik bir arıza nedeniyle bir gün ertelenmesi nedeniyle çekirgelerin bazıları öldüler. Bunun üzerine bilim adamları, yeni hayvanlar geritmek zorunda kaldılar.

  Güçlükler elbetteki bununla sınırlı değil. Geçmiş yıllarda benzeri olaylar çok yaşandı ve hayli trajikomik durumlarla karşılaşıldı. Örneğin 1985 yılında yer çekimsiz ortamda maymun dışkısı ile deney yapan astronotlar, bir süre sonra dışkıyı ne yapacaklarını bilemediler.

  Challenger'dan iki yıl sonra uzaya insansız bir mekik gönderen Ruslar, aracın içendeki maymunun bir süre sonra kendisini koltuğa bağlayan kayışlardan kurtulduğunu dehşet içersinde fark ettiler. Türkçe anlamı ‘‘Bela Getiren’’ olan ‘‘Yeroşa’’ adlı maymun, uzay kapsülünün içinde gayet mutlu bir şekilde tur atmaya başlayınca yeryüzündekiler saatlerce ter döktüler. Bugün yeni uzay araçlarındaki koşullar hayvanların daha fazla rahat etmelerine olanak sağlıyorlar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı