"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

HAYTAP’tan mesaj

HAYTAP, Ağrı’daki olaylı kısırlaştırma karşısında aldığı tepkiler nedeniyle bir açıklama yaptı. İşte kendi sitelerinde yayınlanan o açıklamanın yer darlığı nedeniyle köşeme alabildiğim bölümü...

Bilindiği üzere HAYTAP, yıllardır Doğu Anadolu’da insanların “hayvanları zehirlemelerini, kafalarına vurarak sersemletip kurtlar parçalasın diye dağlara atmalarını, yeni doğan yavruların başını taşla ezerek öldürmelerini” önlemek için belediyelere kısırlaştırma yapmalarını ve bakımevi oluşturmalarını hem yazılı hem de sözlü talep etmektedir.
Mahrumiyetin ve yokluğun çok fazla olduğu, terör olaylarının arttığı bir bölgede böyle bir işe kalkmak ciddi risk taşımasına rağmen, arkadaşlarımız, gönüllü çalışan tecrübeli insanlar olarak, belediyelerin yaptığı çalışmaya insan gücü katabilmek için orada bulunmuşlardır.

GÖRÜNTÜLER CIMBIZLANDI

Biz operasyonları fiilen yapmamamıza rağmen, arkadaşlarımızın orada yardımda bulunmaları HAYTAP’ı da sıkıntıya sokmuştur.
Her ne kadar kısırlaştırma sonrası hiçbir hayvan ölmediyse de bu şekilde bir kısırlaştırma operasyonu HAYTAP açısından bir bahane olamaz ve kabul edilemez.
Bu konuda çekilen görüntülerin cımbızlanarak internet ortamında yayılması, olayın fecaatini daha da artırmıştır. Kısırlaştırma sonrası her hayvanda olan inleme seslerini ‘hayvana işkence’ gibi gösterip kışkırtma unsuru olarak kullananlar, Doğu’da yavruların yıllardır zehirlenmesini konu dahi etmemişlerdir.
Doğu’daki hiçbir hayvanın hayatının bu kişilerce önemli olduğunu sanmıyoruz açıkçası. Bugüne kadar doğru yapılan işleri takdir etmeyen, küçümseyen, görmezden gelen kişilerin bunu fırsata çevirmeleri zaten beklenmesine rağmen, biz yine de hatamızı kabul ediyoruz.
Belediye tarafından hazırlanan koşulları ve eksiklikleri görmekle beraber, müdahalede yetersiz kalarak, terör koşullarında, yokluklar içinde iyi niyetle başlanan bir hareketi durdurmamak adına hata yaptığımızı, otokontrol yapmadığımızı kabul ediyoruz.

TEK BİR HAYVAN BİLE ÖLMEDİ

Konuyla ilgili olarak arkadaşlarımız uyarılmıştır. Tek tesellimiz, tek bir hayvanın bile ölmemiş olması ve belediyenin değişen “yaşatma” anlayışıdır.
Bundan sonra konuyla ilgilenen tüm arkadaşlarımız çok daha dikkatli olacak ve oluşturulan koşullar hakkında temsilci veterinerlerimizden görüş alınacaktır.
Şartlar ne kadar zor olursa olsun, optimum ortam sağlanmadan bu tür çalışmalar yapılmayacak, ortamın oluşturulması için maksimum çaba sarf edilecek, arkadaşlarımız her tür dilekçe yazımı, fotoğraf yayınlanması ve açıklamada bulunulmasında otokontrol sistemine öncelik vereceklerdir.
Konuyla ilgili olarak hassasiyetlerini uygarca, hakaret etmeden bildiren, soran, eleştiren ve HAYTAP’ın üzerine titreyenlere duyarlılıkları için ayrıca teşekkür ederiz.
HAYTAP, bu hatadan yola çıkıp her konuda bundan böyle çok daha dikkatli olacak ve bu tip hassas konularda önümüzdeki yıllarda daha ciddi adımlar atarak elinden geleni yapacaktır.
- HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu

X