Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hayri Çetinkaya: Piyasa paketle yeni hedeflere gider

Hayri ÇETİNKAYA

Ekonomik paket bu haftaya kaldı. Piyasaya yansıyanlara göre, paket DSP'li milletvekillerinin vergi direnişi yüzünden kamuoyuna açıklanamadı. Hükümet ortaklarının, faiz gelirlerinin beyanı konusunda tam anlaşma sağlayamadığı gelen bilgiler arasında.

Geçen hafta boyunca pakete endeksli bir trend izlenen piyasalarda, haftanın son günü beklenen açıklamanın yapılmaması, biraz tedirginlik yarattı.

Ekonomik paketin açıklanmasının ertelenmesi, piyasada hükümete ilişkin söylenti trafiğini de hızlandırdı. Son günlerde özellikle ANAP'ın KİT'lerde ortaya koyduğu kadrolaşmaya, DSP cephesinden yöneltilen sert eleştiriler, hükümet ortakları arasında büyük bir kavganın yaşandığı iddialarını da artırdı.

Hatfanın son gününde, hükümet ortağı siyasi parti liderlerinin üçlü zirve yapma kararı da, piyasada oluşan siyasi pürüz endişelerini haklı çıkarır nitelikteydi. Bu endişeler, umutla paket bekleyen piyasalarda morallerin bozulmasına yetti.

Haftanın ilk yarısında paket beklentisinin de etkisiyle, daha önce yakaladığı tarihi zirvesi olan 5 bin 887 puana iyice yaklaşan borsa, haftanın son günü paket hüsranı ile satış yedi. Fakat son anda gelen bu satışlara karşın borsa, haftayı yüzde 10.6 oranında primle kapattı.

Hızlı düşüşle haftanın ilk yarısını yüzde 90 düzeyine inen bono faizleri de, son gününde tekrar yüzde 93 seviyesine yükseldi. Ancak bir öncesine göre üç haneli rakamlardan, iki haneli oranlara inen faizler, haftalık bazda düşük seyrini korudu.

Ekonomiye destek paketine ilişkin beklentiler bu haftaya kaldı.

ENDİŞELER ORTADAN KALKTI

Hafta sonunda üç liderin yaptığı zirvede, söylentilerin aksine uluslararası tahkim konusunun görüşülmesi, siyasi tıkanıklık yolundaki endişeleri de ortadan kaldırdı.

Uluslararası tahkim için üçlü zirveye neden gerek duyulduğunu merak edenler olabilir. Hükümet, tahkim yasasının çıkmasına büyük önem veriyor. Uluslararası tahkim kararının çıkabilmesi için ise Anayasa değişikliği gerekiyor. Anayasa değişikliği için de, Meclis'te üçte iki çoğunluğa ihtiyaç var.

Bu yüzden hükümetin, bu konuda istediği sonucu alabilmek için Meclis'te, önce kendi partilerinden fire çıkmasını önlemesi gerekiyor.

Uluslararası tahkim engeli aşılırsa, özellikle enerji yatırımları konusunda yabancı yatırımlar için önemli bir adım atılmış olacak.

Sosyal güvenlik konusunda da mutlak bir konsensus olmasa da, tarafların çok fazla itiraz edemeyeceği bir yaş limiti üzerinde anlaşma sağlanma olasılığı yüksek görünüyor. Komisyonda görüşülen geç emeklilik tasarısı, genel kurula gelebilir.

Ekonominin canlandırılması için gerçekleştirilecek vergi düzenlemelerini içeren paket, pürüzlerin aşılması halinde açıklanabilir.

Faiz gelirlerinin beyanının ertelemesi üzerinde görüş birliğine varılması, borsa vergisinde de benzeri bir ertelemeyi beraberinde getirir.

Piyasaların beklediği bu kararların çıkması halinde ise borsa ve faizde yeni hedefler kaçınılmaz olacaktır. Beklentiler gerçekleşirse borsa, 6000 puanı test edebilir. Geçen hafta yüzde 100'ün altında seyreden bono faizleri yüzde 90'nın da altına inebilir.

Düşük faiz tüketimi artıracaktır. Faizlerdeki düşüş borsaya da yarar. Borsanın tekrar öne çıkması, sanayiciye faizsiz kaynak aktarmanın önemli bir yolu olan halka açılmaları başlatır.X