Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hayri Çetinkaya: Piyasa ekonomik pakete yattı

Hayri ÇETİNKAYA

Hükümetin bugün açıklayacağı kararları bekleyen Borsa, dün binde 3 oranında düştü. Bono faizleri de

3-4 puanlık düşüşle yüzde 91'e kadar geriledi. Merkez Bankası'nın döviz piyasasına müdahale ederek 200 milyon dolar toplaması ise gecelik faizleri yüzde 65'e kadar düşürdü.

Hükümetin ekonomiyi rahatlacak paketi, bir aksilik olmazsa, bugün açıklanıyor. Bu yüzden herkes, Ankara'dan gelecek haberleri bekliyor.

Aslında ekonomiyi canlandırmak için alınabilecek olası kararların büyük bir bölümü, paket açılmadan önce kamuoyunda birkaç gündür tartışılıyor. Piyasalarda, hükümetin bu konudaki resmi açıklaması merakla bekleniyor.

Pakette en çok merak edilen konuların başında, hükümetin vergi ile ilgili düzenlemeleri geliyor. Ekonomik paketin açılması öncesinde borsa günü küçük çapta bir kár realizasyonu ile kapatırken, faizler düşüşteydi.

Önceki gün ekonomik pakete ilişkin beklentilerin de etkisiyle hızlı yükselen borsa dün 19 puanlık kayıpla 5 bin 763 puandan kapandı. Hisseler ortalama binde 3 oranında gerilerken işlem hacmi de önceki günün biraz altında, 175.9 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti.

Faiz cephesi borsaya göre biraz daha fazla hareketliydi. Geçen hafta sosyal güvenlik reformu konusunda, yaş limitlerini açıklayarak ilk adımını atan hükümetin, ekonomiyi canlandırmak için kararlığını koruması, bono piyasasında olumlu yankı buldu.

Önceki gün yüzde 94'ün üzerinde seyreden bono oranları dün 3-4 puan birden gerileyerek, yüzde 91'e kadar düştü. Bono oranları dün birara yüzde 90'ı da gördü.

Gecelik faizler de özellikle öğleden sonra inişe geçti. Birkaç gündür memur maaş ödemelerinin de etkisiyle piyasalarda artan nakit sıkıntısı nedeniyle gecelik oranlar yüzde 75-80 düzeyindeydi. Maaş ödemelerinin yapılmasının ardından gecelik oranlar, yüzde 74 seviyesinden önce yüzde 70'e, sonra da yüzde 65'e kadar geriledi.

Gecelik faizlerin hızlı inişinde Merkez Bankası'nın dün döviz pipasasında gerçekleştirdiği müdahale etkili oldu. Merkez, dün öğleden sonra döviz piyasasının kapanışına kısa bir süre kala piyasaya alım yönünde müdahale etti.

Merkez'in döviz piyasasından 20 dakikada yaklaşık 200 milyon dolar topladığı tahmin ediliyor. Bu müdahale sonrası bankaların döviz alışları 430 bin 500 liradan 430 bin liraya kadar düştü. Asıl önemlisi, bu operasyon sonrası, gecelik faizler yüzde 65'e geriledi.

Hükümetin ekonomik reformları gerçekleştirme konusunda bugüne kadar sergilediği kararlılığın, bugün açılması beklenen pakete de yansıması halinde, piyasaların önü iyice açılır. Önümüzdeki günlere ilişkin oluşan olumlu beklentilerin de etkisiyle, borsa yeni zirvelere ulaşabilir. Asıl önemlisi, paketten çıkabilecek kararlarla ekonomideki tıkanmanın en önemli nedenlerinden biri olan yüksek faiz zinciri kırılabilir.

Paketten piyasanın beklentileri doğrultusunda çıkacak kararlar sayesinde, bono faizleri önümüzdeki günlerde yüzde 80'leri görebilir.X