Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hayri Çetinkaya: MHP ılımlı konuştu borsa zirveye koştu

Hayri ÇETİNKAYA

Sandıkta yaptığı sürpizle herkesi şaşırtan MHP'nin verdiği ılımlı mesajları, piyasaları rekorlara taşıdı. Borsa, 456 puan artarak, 5 bin puanın üzerine çıktı ve yeni tarihi zirvesi olan 5 bin 18 puandan kapandı. Hisseler yüzde 10 prim yaptı. Bono faizleri yüzde 90'lara geriledi.

PİYASALARDA MHP şaşkınlığı kısa sürdü. İş dünyasının DSP-MHP koalisyonuna sıcak baktığına ilişkin açıklamalarının ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin kamuoyuna verdiği ılımlı mesajlar, piyasalara moral aşıladı.

Bahçeli'nin dün kamuoyuna yansıyan ‘‘MHP olarak, istikrar sağlayıcı, kalıcı, uyumlu hükümetin oluşturulmasını temenni ediyoruz’’ yolundaki mesajının, borsa ve faiz cephesinde abartılı bir iyimserliğe bile yolaçtığı söylenebilir. Keza MHP Lideri'nin açıklamalarının ardından borsa, 5 bin puanın üzerine çıktı. Bono oranları da yüzde 90'lara geriledi.

HÜKÜMET KOLAY KURULUR

Piyasa çevrelerinde yapılan değerlendirmeler ilginç. Büyük bir grubun, üst düzey yöneticisinin sandıktan çıkan siyasi tabloya ilişkin sözleri şöyle:

‘‘Mevcut tablo ile hükümet kurmak çok kolaylaştı. Bunu gören yatırımcılar, borsada alıma geçmiş durumda. Pek çok alternatif söz konusu. Fakat ilk görünen, DSP, MHP ve ANAP'ın yeraldığı üçlü bir koalisyon hükümeti. Mevcut tabloda hükümet krizi yaşanmaz. CHP'nin dışarıda kalması üzücü. Fakat CHP, Meclis'e girmiş olsaydı, hükümet kurmak çok daha zor olur ve hatta en kısa dönemde yeni bir seçim gündeme gelebilirdi.’’

Önceki gün özellikle ilk seansta, MHP'nin seçimlerde yaptığı oy patlaması karşısında büyük bir şaşkınlık yaşayan, ancak ardından toparlanan borsa, dün sabah seansına hızlı girdi. Sabah yoğun alımlarla açılan borsa, seansın ilk yarısında, 346 puan birden artarak 4 bin 900 puanın üzerine çıktı. Devam eden alımlarla borsa ilk seansı, 370 puanlık artışla, 4 bin 933 puandan tamamladı ve hisseler de ortalama, yüzde 8.1 oranında değer kazandı.

İkinci seansın ilk dakikalarında da devam eden alımlarla endeks birara 5 bin puanın üzerine çıktı. Ardından gelen kár amaçlı satışlarla, endeks, birara ilk seanstaki seviyesinin altına geriledi. Fakat seansın son yarım saatinde tekrar alım dalgasının gelmesiyle, yükselişe geçen borsa, günü 5 bin 18 puanla yeni rekor seviyesinde kapattı. Borsa, önceki günkü kısa süren sarsıntının ardından dün tam 456 puan birden, diğer bir ifadeyle, yüzde 10 oranında artış kaydetti.

594 MİLYON DOLAR

Borsada rekor dün sadece endekste değil, bir anlamda işlem hacminde de gerçekleşti. İlk seansta, 113.3 trilyon, ikinci seansta da 115 trilyon lira düzeyinde olmak üzere borsada dün toplam 228.7 (yaklaşık 594 milyon dolar) trilyon liralık işlem gerçekleşti.

İşlem hacmindeki patlama borsaya yeni yatırımcıların girmeye başladığının da açık göstergesi. Ayrıca seçim öncesinde beklemede olan yabancıların da hükümet krizinin çıkmayacağı inancıyla İMKB'de alıma başladığı konuşuluyor.

FAİZDE REKOR İNİŞ

Borsadaki rekor çıkışın yanısıra, faizler de rekor düşüşler gerçekleşti. Önceki gün yüzde 100'ün üzerinde seyreden bono faizleri 8-10 puan birden geriledi ve yüzde 91'e kadar düştü.

Bono faizlerindeki hızlı düşüşe paralel, bankaların da dövizde yoğun satışları dikkat çekti. Bankaların satışlarını günlük devalüasyonu tutturma derdinde olan Merkez Bankası topladı.

Hazine ihalesinin ardından bankaların döviz satışlarının hızlandığı gözlendi. Yabancıların da döviz satışlarından sözediliyor. Bankalardaki döviz satışları TL. piyasasını da rahatlattı. Gecelik faizler stopajlı da, yüzde 90 seviyesinden yüzde 77'ye kadar geriledi. Stopajsız oranlar yüzde 69'a düştü.X