Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hayri Çetinkaya: Ecevit paketi açmadan piyasaları coşturdu

Hayri ÇETİNKAYA

Başbakan Bülent Ecevit'in ekonomiyi canlandırmak üzere hazırlanmakta olan paketle ilgili olarak yaptığı açıklamalar, piyasalarda yeni bir iyimserlik dalgası yarattı.

Başbakan Ecevit'in dün öğle saatlerine doğru, Meclis'te DSP Grup toplantısında yaptığı açıklamalar, borsada bir anlamda yeni bir doping etkisine yol açtı. Ecevit'in dört büyük kamu bankasının faiz indirimi için aralarındaki para trafiğini kesecekleri ve vergi düzenlemelerinin yapılacağı yolundaki açıklamaları, borsanın yanısıra faiz cephesine de olumlu yansıdı.

Sabah yükselerek açılan borsa, Ecevit'in ekonomik pakete ilişkin açıklamalarından sonra alımlar hızlandı.Başta kamu banka ve holding hisselerindeki alımlarla yükselen borsada hisseler ortalama, yüzde 2.7 oranında prim yaptı.

Borsada alımlar ikinci seansta hızlanarak sürdü. İkinci seansın ilk yarısını 5 bin 670 puanla aşan endeks, birara 5 bin 800 puana kadar çıktı. Daha önce 5 bin 887 puanla tarihi zirvesini yakalayan borsada dün 5 bin 800 puana çıkınca, satışların artması dikkat çekti.

Günü 207 puanlık artışla günü 5 bin 782 puandan tamamlayan borsada, bugün 5 bin 800 direnci kırılırsa, yeni bir rekor seviyesi test edilebilir. Hükümetin ekonomik paketi yarın Bakanlar Kurulu'na indirecek olması, piyasalarda ‘‘hayırlı’’ bir cumanın yaşanmasına yolaçabilir.

Paket çerçevesinde öngörülen vergi düzenlemeleri, faiz geliri ve hisse senedi kazançlarından sağlanacak vergilerin erteleneceği yolundaki beklentiler, borsada alımları hızlandırırken faiz cephesine de olumlu yansıdı.

FAİZ DE İNDİ

Bono piyasasında sabah saatlerinde 1-2 puanlık artışla yüzde 95'in üzerine çıkan bono oranları, Ecevit'in açıklamalarının ardından biraz gerileyerek yüzde 94 seviyesine indi.

Bu arada bugün yapılacak memur maaş ödemeleri yüzünden piyasada artan nakit sıkıntısı, gecelik oranların da yüksek seyretmesine yolaçıyor. Ecevit'in açıklamalarından çok fazla etkilenmeyen gecelik faizler stopajlıda, yüzde 80'e kadar yükseldi. Maaş ödemelerinin yapılmasının ardından gecelik oranlarda rahatlama bekleniyor.

Piyasalarda ekonomik paketin daha çok vergi düzenleme cephesiyle ilgili olarak oluşan beklentilerin gerçekleşmesi halinde, borsada yükseliş trendinin devam edebileceği, faizlerin de yüzde 90'nın altına gerileyebileceği konuşuluyor.

Fakat bir de, herkesin konsantre olduğu ekonomik pakette, beklentilerin aksine, ciddi bir iyileştirme kararı çıkmazsa, borsanın bir haftada aldığı bin puanlık artış, fazlasıyla geri verilirken, bono oranlarının da tekrar çıkışa geçmesi kaçınılmaz olur.

Arjantin korkusu şimdilik atlatıldı

ARJANTİNDE yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde yapılan, ülkenin dış borçlarını ödeyemeyibileceği yolundaki açıklamaların, dünya borsalarında yarattığı korku şimdilik atlatıldı.

Arjantin Dışişleri Bakanı Guido Tı Tella'nın yaptığı, ülkesinin borç ödemeleri konusunda sorunun olmadığını, mali endişelerin ise yanlış yorumlamadan kaynaklandığı yolundaki açıklaması, uluslararası borsaları rahatlattı. Bu açıklamaların ardından başta Arjantin Borsası olmak üzere, tüm Latin Amerika borsaları yükselişe geçti.

Arjantin'den gelen olumlu mesajlar, Latin Amerika'nın yanısıra Asya ve Avrupa borsalarını da genelde olumlu etkiledi.X