Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hayri Çetinkaya: Borsa, savaşı takmadı takas gazıyla yükseldi

Hayri ÇETİNKAYA

NATO'nun Sırpları bombalamasına karşın İMKB dün 195 puan birden artarak 4 bin 415 puandan kapandı. Hisseler yüzde 4.6 oranında prim yaptı. Borsanın prim yapmasında, alınan hisse senetlerinin parasının 9 günlük bayram sonrasında ödenecek olması rol oynadı. Bu paralar 9 gün repoda değerlendirilip, sonra hisse senedi parası ödenebilecek.

PİYASALAR, NATO'nun eski Yugoslavya'ya karşı giriştiği hava saldırılarını takmadı. Aksine, bu saldırıların ardından açılan hemen hemen tüm borsaların yükselmesi dikkat çekti. Bizim borsa da yükselenler arasındaydı.

İMKB dün tam 195 puan birden yükselerek 4 bin 415 puandan kapandı. Hisseler de ortalama yüzde 4.6 oranında prim yaptı.

Borsa 4 bin 223 puandan güne başladı. Seansın ilk yarısına gelindiğinde endeks 4 bin 300 puanın üzerine çıktı. Birara 4 bin 400 sınırına dayanmasına karşın gelen satışlarla ilk seans 141 puanlık artışla 4 bin 361 puandan tamamlandı. İlk seansta hisseler ortalama yüzde 3.3 oranında prim yaptı.

İkinci seansta da alım dalgası devam etti. Seansın ortalarına doğru birara kár amaçlı satış dalgası geldi ve endeks ilk seanstaki değerinin biraz altına geriledi. Ancak kár satışlarının yeni alımlarla karşılanması endeksin tekrar yükselişe geçmesini sağladı. Borsa ikinci seansta da ilk seansa göre 54 puan daha artışla, günü 4 bin 415 puandan tamamladı.

NATO'nun Sırplar'a bomba yağdırmasına karşın borsanın yükselişini, içerdeki olumlu gelişmelerle açıklamak mümkün. Savaş çığlıklarına rağmen borsanın hızlı yükselişinde, uzun bayram tatili öncesinde oluşan takas avantajının yanısıra faizlerdeki düşüşün ve siyasi gelişmelerin de payı bulunuyor. Yani, dün ve bugün borsada hisse senedi alımı yapanlar, ödemelerini 9 günlük bayram sonrasında yapacaklar. Böylece, bir yandan borsaya yatırım yapmışken, diğer taraftan aynı parayı 9 gün süresince repoda değerlendirebilecekler.

İlk seansta 40 trilyon, ikinci seansta da 48 trilyon lira düzeyinde olmak üzere dün toplam işlem hacmi 89 trilyon lira düzeyinde kaldı. Endeksteki hızlı çıkışa karşın işlem hacminin düşük düzeyde kalması, yatırımcıların borsaya para yatırmakta fazla istekli olmadığını gösteriyor.

FAİZ YÜZDE 95'E İNDİ

Eski Yugoslavya'daki savaşa karşın dün faizler de inişteydi. Önceki gün yüzde 99-100 seviyesinde kapanan bono faizleri, dün 4-5 puan birden düştü. Bono faizleri dün yüzde 95'e kadar düştü.

Bono faizlerinin yanısıra bayram öncesi yaşanan nakit sıkıntısına karşın gecelik oranlarda düştü. Önceki gün stopajsız yüzde 83 düzeyinde işlem gören gecelik repo oranı dün yüzde 77-78'e geriledi.X