Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hayri Çetinkaya: Borsa Köşk paniğiyle 13 bin 447 puana indi

Hayri ÇETİNKAYA

Hükümet ortağı siyasi partilerin Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda anlaşamaması piyasalarda tedirginliği artırdı. Borsada düşüş dün de panik satışlarla hızlandı. Önceki gün 14 bin puanın altına inen endeks, dün 547 puan daha kayıpla 13 bin 447 puandan kapandı.

BORSADA düşüş, panik satışlarla dün de devam etti. Önceki gün 14 bin puanın altına inen borsa endeksi, dün 547 puan daha kayıpla 13 bin 447 puana geriledi.

Borsada endeks dün birara 13 bin 171 puana kadar düştü. 152 trilyon lirası birinci seansta, 173.5 trilyon lirası ise ikinci seansta olmak üzere, borsada dün toplam işlem hacmi 325.5 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Borsada fiyatların çok düştüğünü düşünüp, bundan sonra düşmez diyenler olmasına karşın, hálá İMKB 100 endeksinin biraz daha aşağılara 2 cent'e kadar gerileyebileceğini söyleyenler var.

Hergün, endeksin bundan sonra inebileceği yer için biraz daha aşağılarda, yeni hedefler ortaya atıldığı bir ortamda, borsanın yükselişe geçeceğini beklemek hayalcilik olur.

Borsada düşüş için gösterilen gerekçelerin başında hükümet ortağı siyasi parti liderlerinin Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda, farklı telden çalarak uyuşamadıkları gösteriliyor. Özellikle ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın, Partisi'ndeki Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda yükselen farklı sesler için ‘‘demokratik’’ yaklaşımın yolaçtığı tartışmalar piyasalarda da tedirginliği artırdı.

DÜŞÜŞE OYNAYANLAR

Siyasi tedirginliğin yanısıra, yüksek seyreden gecelik faizler, şubat ayı enflasyon beklentileri ve mart ayında 10 günlük bayram tatili gibi nedenler, borsaya ilişkin olumlu beklentileri gölgeliyor.

Ayrıca bugünlerde, bu işin uyanıkları, üst kademeden satıp bir iki basamak aşağıdan tekrar alış yaparak, para kazanmaya çalışıyor. Bu gruba giren oyuncuların sayısı da az değil. Bu gelişmeler de endeksi aşağıya çekiyor.

Borsadaki düşüş, küçük yatırımcının belini bükmüş durumda.

Özellikle, endeks 20 bin puan seviyesine dayandığında, borsanın daha da yükseleceği beklentisi ile o günkü fiyatlardan hisse senedi alan küçük yatırımcılar, İMKB'deki son düşüşten mağdur oldu.

Borsada dün değer kazanan tek sektör yüzde 5.1 ile ulaşım sektörü oldu.

Bu arada, piyasada devam eden nakit sıkışıklığı nedeniyle gecelik faizler de yüksek seyrini korudu. İnterbankta sabah saatlerinde yüzde 41e kadar gerileyen gecelik faizler, öğleden sonra yüzde 49'a yükseldi. Gecelik repo ise önceki güne göre gerileyerek yüzde 43.5 seviyesine indi. Bono faizleri de önceki güne göre yüzde 0.4 oranında yükseldi ve yüzde 41.07'ye çıktı.

X