Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hayri Çetinkaya: Borsa kendine gelmeye başladı

Hayri ÇETİNKAYA

Borsa haftanın ilk yarısında abartılı satışlarla uğradığı zararı son iki gündeki artışla telafi etti. 15 bin 363 puanla başladığı haftayı, 255 puanlık artışla tamamladı.

Önceki gün yüzde 9'luk artışla 14 bin 652 puana çıkan İMKB endeksi, dün yüzde 6.6 daha artışla, 15 bin puanı da aştı ve haftayı 15 bin 618 puandan kapattı. Son iki günde yüzde 16.1 oranında artan borsa, hafta genelinde yüzde 1.6 oranında arttı. Böylece peş peşe üç hafta yaşanan düşüşe, bu haftaki yüzde 1.6'lık artışla son verilmiş oldu.

Borsada son iki günlük yükselişi, işlem hacminin de desteklediği gözleniyor. Sadece sabah seansında 490.5 trilyon lira, ikinci seansta da 295.5 trilyon lira olmak üzere borsada dün toplam işlem hacmi 786.1 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti. Bu hacim, önceki güne göre, yüzde 52.6'lık bir artışı ifade ediyor.

ABARTILI SATIŞA TEPKİ

Borsada haftanın ilk yarısındaki satışların biraz abartılı olduğu, haftanın ikinci yarısında gelen alımların büyük bölümünün de, beklenmedik düşüşe tepki niteliğinde olduğu belirtiliyor.

Borsada önceki gün hükümet ortağı siyasi parti liderlerinin Cumhurbaşkanlığı için Anayasa değişikliği konusunda anlaşmaları ile başlayan iyimserlik borsada dün artarak devam etti.

Stand-by anlaşmasından sonra geldikleri Türkiye'de incelemelerini tamamlayan IMF heyetinin programla ilgili olarak yaptığı olumlu açıklamalar da piyasaları sevindirecek gelişmelerdi. Ancak IMF'nin piyasalar kapandıktan sonra yaptığı programa ilişkin değerlendirmesinin etkisinin gelecek hafta piyasalara yansıması bekleniyor.

Faizler ise siyasi liderlerin Köşk konusunda anlaşmasının ardından sabah saatlerinde biraz geriledi. Ancak öğleden sonra gelen kár satışları ile biraz yükseldi. En fazla işlem gören 21 Şubat 2001 vadeli tahvilin faizi, yüzde 40.80 düzeyine çıktı.

Gecelik oranlar ise TL. piyasasındaki rahatlığa bağlı olarak önceki güne göre hızlı geriledi. Interbankta gecelik faizler, 12 puan kadar düştü ve yüzde 45 düzeyine indi.

X