TEKİRDAĞ HABERLERİ

Hayrabolu'da tarım makineleri kümelenmesi çalışması

AA / Muhterem Erkul
20.02.2015 - 10:46Son Güncelleme :

-TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin: - "Hayrabolu’da üretilen tarım makineleri, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 45’ini karşıladığı gibi yurt dışına ihraç ediliyor"

AA / Muhterem Erkul

TEKİRDAĞ (AA) - Trakya Kalkınma Ajansı, (TRAKYAKA) Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Hayrabolu’da üretilen tarım makinelerinin, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 45’ini karşıladığı gibi yurt dışına ihraç edildiğini belirtti.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, Trakya’nın doğal kümelenme alanlarından olan tarım makineleri üreticileri ile Hayrabolu’da bir araya geldiklerini ifade etti.

Hayrabolu ve çevresinde oluşturulması düşünülen küme çalışmasına hazırlık için düzenlenen toplantıda, firmaların ortak hareket edebilecekleri noktaları görüştüklerini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Hayrabolu’da üretilen tarım makineleri, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 45’ini karşıladığı gibi yurt dışına ihraç ediliyor. Hayrabolu, Trakya'nın genel özelliği olan yoğun tarımsal üretime sahip olmasının yanında tarım makineleri piyasasında da bir yer edinmeyi başarmıştır. İki büyük firma ve birçok KOBİ tarımsal makine üretiminde dünya piyasasında yarışmaktadır. Tarım makineleri sektörü, tarım sektöründen doğrudan etkilenmektedir. Tarımda devletin uyguladığı teşvikler ve destekler tarımın yanı sıra bu sektörün yönünü de belirlemektedir. İhracat yapan üreticiler bu konuda dış ticaret danışmanlığına ihtiyaç duymaktadırlar."

Şahin, sektörde çalışacak nitelikli elemanların Hayrabolu'ya çekilemediğini, bir diğer engelin de firmaların yenilikçi makine üretimi için Ar-Ge'ye ihtiyaç duymalarına rağmen bu birime sahip olmadıklarını vurguladı.

Tüm bu sorunları çözmenin yolunun birlikte hareket etmekten geçtiğini belirten Şahin, "İlçedeki tarım makinesi üreticilerinin sorunlarını çözebilmek için her türlü katkıyı sağlamaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Toplantıda, eğitimli personel eksikliği, ihracat ve ithalat konusunda deneyimsizlik, teknolojiyi takip edebilme ve tasarım konusundaki eksikler, Ar-Ge ve inovasyon eksikliği, hammade tedariki ve benzeri sorunların ele alındığı kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Hayrabolu'da tarım makineleri kümelenmesi çalışması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 10 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayrabolu'da tarım makineleri kümelenmesi çalışması haberi güncellenecektir.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:07
  • Guneş
   07:52
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   17:58
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı