ANKARA HABERLERİ

Haymana yapar biz yapamayız

Hürriyet Haber
16.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Melih Gökçek’in “Zafer Meydanı projesi CHP’ye benziyor, deli saçması” sözlerini eleştiren Bülent Tanık, “Asıl, bir projeyi bir partiye benzetmek deli saçmasıdır” dedi. İlçe belediyelerinin yetki eksikliğinden de yakınan Tanık, “Haymana Belediyesi meydan yapar, plan yapar, itfaiye kurar ama bunların hiçbirisi için bizim yetkimiz yok” dedi.

Hürriyet Haber

KIZILAY bölgesinde fiziki düzenleme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Bölgeyi batmadan, burkmadan, bıkmadan engellilerin de rahatlıkla yürüyebileceği bir alan haline getireceğiz” dedi.

Kaldırımların seviyesini indirdiklerini kaydeden Tanık, “O bölgeyi daha sonra Sakarya Caddesi’nin bulunduğu kısma taşıyıp, Bayındır üzerinden Zafer Meydanı projemizin sırtına kadar getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Projeyi bilmiyor/images/100/0x0/55ea1b0ff018fbb8f86b9485

Bölgeyi araç işgalinden de kurtarmayı amaçladıklarını ancak, trafiği ortadan kaldırma gibi bir yetkilerinin olmadığını söyleyen Tanık, şöyle devam etti:

“Trafiği ortadan kaldırma gibi bir yetkimiz yok. Tam olarak yayalaştırma işlemi yapamıyoruz, yön dahi belirleme yetkimiz yok. Sadece sokakların zeminini düzenlemeye çalışıyoruz. Proje kapsamında Zafer Meydanı’yla ilgili bir önerimiz de oldu. Bunun için oturduk emek verdik. Sayın Gökçek, buna deli saçması dedi, CHP’ye benziyor dedi. Asıl bir meydan önerisi projesinin bir siyasi partiye benzetilmesi deli saçmasıdır. Mimari açıdan uygun değildir dersiniz oturur tartışırız. Ancak, CHP’ye benzetmek o nedenle de bir saçmalık olarak değerlendirmek, hem CHP’ye büyük bir saygısızlıktır, hem de projeyi bilmemektir. Yabancısı olduğumuz bir durum değil, bilmediğini düşünüyorum projeyi.

Yetkilerimiz eksik

Büyükşehir ilçe belediyeleri eksik belediyedir. Bizim görev ve yetki ve sorumluluklarımız son derece sınırlıdır. Türkiye’nin en çok nüfusa hizmet eden belediyelerinden birisiyiz. Büyüklük itibarıyla baktığınızda kocaman bir ilçeyiz ama Haymana Belediyesi’nin yetkileri bizde yok. Haymana Belediyesi, itfaiye kurabilir, hal kurabilir, plan yapabilir ama biz bunların hiçbirini yapamayız.

Biz yeraltıyla ilgili hiçbir işlem yapamayız, trafiğin yönünü belirleyemeyiz, otopark yeri belirleyemeyiz, meydan yapamayız. Bu belediyecilik anlayışının ciddi ölçüde gözden geçirilmesi lazım. Melih Bey zaman zaman kapatalım bunları diyor. Aslında fiilen önemli ölçüde, kapatmış durumda. Onun telkinleriyle oluşmuş olan yasal yapı, büyükşehirlerde şu anda ilçe belediyelerini ciddi ölçüde eksik ve kısır bir konuma sokar durumda.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Haymana yapar biz yapamayız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   07:00
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:07
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı