ANKARA HABERLERİ

Hayırseverler kazanı 98 yıldır kaynatıyor

Duygu YENER/AA
17.06.2017 - 15:23Son Güncelleme :

Atatürk tarafından Kurtuluş Savaşı’nın başladığı 1919’da kurulan Ulucanlar’daki Dr. Cevat Naki Akkerman Aş Ocağı’nın kazanları, hayırseverlerin desteğiyle günde 7 bin kişinin sofrasını bereketlendiren yemekleri kaynatıyor.

Duygu YENER/AA

Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kurtuluş Savaşı’nın başladığı 1919’da kurulan Türk Kızılayı’nın ilk aş ocağı, 98 yıldır günde 7 bin kişiye sıcak yemek dağıtıyor. Yılın 365 günü açık olan aş ocağından, ihtiyacı olan herkes yararlanabiliyor. Aş ocağına gelemeyenler için de Kızılay görevlileri, sefer taslarıyla yemek dağıtıyor. Yemeklerin tüm malzemelerinin hayırseverlerin desteği ile karşılandığını belirten Türk Kızılayı Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, “Aşçılarımız sabah 5’te geliyor. Saat 11.00’den itibaren de dağıtım başlıyor. İnsanlar yanlarında getirdikleri kaplarla yemeklerden alabiliyorlar. İhtiyacı olan herkes sıcak yemeğini alabiliyor. Kartaltepe, Hıdırlıktepe, Çinçin Mahallesi, Yenidoğan semtlerinde oturanlar ile Suriyeli, Iraklı ve Türkmen sığınmacılar aş ocağına geliyor” diye konuştu.

Hayırseverler kazanı 98 yıldır kaynatıyor

15 YILDIR YEMEK ALIYORUM

60 yaşındaki Ahmet Ergün 15 yıldır Türk Kızılayı’nın aş ocağından yemek aldığını belirterek, “Evde gelinim, torunum da var. Çalışanımız yok. Aldığımız yetiyor” dedi. 40 yıldır Kale Mahallesi’nde oturan 75 yaşındaki Şerife Kocagöz, torunlarıyla birlikte yıllardır karınlarını Türk Kızılayı’nın yemekleri sayesinde doyurduklarını anlattı. Aşçı Köksal Boztaş, her gün 7 bin kişiye yemek yaptığını söyledi. Yemek dağıtırken, birçok şeye şahit olduğunu ifade eden Boztaş, “İnsanların yaşadıklarını yüzlerinden görebiliyoruz. Onlar sevinince biz de mutlu oluyoruz” dedi.

HERKES BAĞIŞ YAPABİLİR

Herkesin aş ocağı için bağışta bulunabileceğini belirten Türk Kızılayı Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Başkentlilerin, 311 35 74 numaralı telefon veya kizilayankara.org.tr internet adresi üzerinden bilgi alabileceklerini söyledi.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hayırseverler kazanı 98 yıldır kaynatıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Haziran 2017 tarihinde saat 15 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayırseverler kazanı 98 yıldır kaynatıyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:27
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı