Ege Haberleri

EGE

  Hayırseverin yaptığı huzurevi açılamıyor

  Nesrin COŞKUN
  03 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 02 Kasım 2009 - 22:12

  Urla Belediyesi’nin “ihtiyaç olduğu” gerekçesiyle yer gösterdiği, hayırsever İsmet Vural’ın imkanlarını  kullanarak yaptırdığı huzurevi, “işletilemeyeceği” ortaya çıkınca elde kaldı.

  URLA’da üç yıldır boş duran, hizmete hazır tesisin bugüne kadar hayata geçirilmemesi yüzünden dedesi İsmet Vural’ın çok üzgün olduğunu belirten Eren Vural, “Huzurevini yurt olarak öğrencilerin hizmetine sunmalarını da önerdik ama olmadı. Hayırsever yapıyor ama devlet yararlanamıyor. Tesisten yararlanılmaması bizi çok üzüyor” dedi. Huzurevinin kısa bir süre önce İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne devredilidği belirtildi.

  Okul yerine yaptı

  Vural İnşaat Şirketi’nin sahibi Refik Vural, hayır yapmak isteyen babasını çocukluk arkadaşı Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’na götürdü. Bir okul inşa etmeyi planlayan Vural ailesine Başkan Karaosmanoğlu, ihtiyaçları olduğunu belirterek bir huzurevi yapmalarını önerdi. 12 Eylül İlköğretim Okulu’nun yanındaki, belediyeye ait boş arsanın uygun olduğu belirlendi. İnşaatçı aile, belediye İmar İşleri Müdürlüğü’ndeki mimarlar tarafından hazırlanan projeye göre 12 odalı bir bina inşa etti, her oda yatağı, perdesi, televizyonuyla donatıldı, ortak alanlara koltuklar konuldu. Yaklaşık 400 bin liraya mal olan huzurevi Mart 2007’de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un katıldığı törenle açıldı, ancak o günden bugüne amacına uygun tek gün hizmet veremedi.

  Aile tepki gösterdi

  Urla Belediyesi Nesrin- İsmet Vural Sosyal Tesisleri adıyla açılan huzurevinden kısa sürelerle Urlaspor Kulübü yararlandı. İnşaatın bitirilip teslim edilmesinin üzerinden geçen üç yılda binanın bir türlü hayata geçirilmemesi Vural ailesini üzerken, tepkilerine yol açtı. Torun Eren Vural, dedesinin yaşlı olduğunu ve bu binayı hizmet verirken görmeyi, ziyaret etmeyi çok arzu ettiğini belirterek, “Ama Belediye maalesef üç yıl geçmesine karşın hizmete açamadı, işletemedi. Hatta biz bir ara burada kalacak 2-3 kişi bulup, gönderdik ama personel olmadığı için hizmet verilmedi. Üniversite öğrencileri için yurt olabileceğini düşündük, bunu belediye yetkililerine önerdik, ama onu da yapmadılar. Bugüne kadar içinde tüm donanımıyla hazır atıl kaldı. Çok üzgünüz, dedem üzüldüğü için daha da çok üzülüyoruz” dedi.

  Gerçekle yüz yüze

  Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, arkadaşına önerip yaptırdığı huzurevini açtıktan sonra “gerçeklerle” yüz yüze geldiklerini söyledi. İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile yapılan sözleşmede önceliğin Urlalılar’a verilmesinin yer aldığını belirten Karaosmanoğlu, “Bazı durumlarda ara durak olarak hizmet verecek, devamlı kalan yaşlıların yanında diğer yerlere sevk olacak olan bazı kişilerin de geçici olarak ikameti sağlanacak. Urla’da bu hizmete gereksinimi olanların sayısı 24’ten fazla” diye konuştu.

  DP’de sıkıntı

  ANAVATAN görkemli bir törenle DP çatısı altına girdi, ancak il ve ilçe teşkilatları sancılı. İzmir’de sayısı 28 olan DP il yönetimi, sayısı 41 olan ANAVATAN il yönetimi ile birleşecek. Sayının eşit olması için ya DP 41’e çıkacak ya da ANAVATAN 28’e inecek. DP İzmir İl Başkanı Fatih Dalan, eğer altı ay içinde kongreye gidersek, yönetimin 41- 41 olmasında sakınca yok ancak erken seçim gündeme gelir de kongre olmazsa yönetimdeki sayı düşük olmalı” dedi.
  İzmir İl Başkanı Fatih Dalan, ANAVATAN’lıların katılımıyla il yönetiminin kaç kişi olacağı sorununu, kapatılan partinin İl Başkanı Süral Yahşi ile birlikte çözecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı