Gündem Haberleri

  Hayırlı olsun Paşam

  Uğur ERGAN-Özgür EKŞİ / ANKARA
  02.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksek Askeri Şûra dün başladı. Başbakan Erdoğan, sabahki toplantıda Genelkurmay Başkanlığı’na atanan Orgeneral Büyükanıt’ı elini sıkarak kutladı "Hayırlı olsun Paşam" dedi. Şûra’da Kara ve Jandarma’ya yeni komutanlar atanacak, Hava ile Deniz Kuvvetleri komutanları bu yıl değişmiyor.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, önceki gün "jet onayla" Genelkurmay Başkanlığı’na atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’la, dün saat 10.00’da Genelkurmay Karargáhı’nın Çakmak Salonu’nda başlayan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında karşılaştı. Erdoğan tüm YAŞ üyeleriyle birlikte Büyükanıt’ın elini sıkarak "Hayırlı olsun Paşam" dedi. Erdoğan başkanlığındaki YAŞ’ta, bir üst rütbeye terfi edecek, emekli olacak, rütbe bekleme süreleri uzatılacak ve TSK ile ilişiği kesilecek personelin durumları ele alınmaya başladı.

  İKİ YENİ ’OR’

  Bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda (KKK) terfi sırası bekleyen yedi korgeneralden sadece ikisi orgeneralliğe terfi edecek. Birinci sırada bulunan Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Atilla Işık ile NATO Güney Bölge Koruma Unsur Komutan Yardımcısı Korgeneral Şaban Recai Öztürk en şanslı isimler görülüyor.

  ERDAĞI’NIN TERFİSİ ZOR

  KKK’da terfi bekleyen komutanlardan birisi de Üçüncü Kolordu Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı. Afganistan’da ISAF komutanlığı yapmış olan Erdağı Elazığ’daki 8. Kolordu Komutanlığı sırasında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yargılanıyor. Erdağı’nın terfi alması oldukça zor görülüyor.

  KKK’YA BAŞBUĞ

  Büyükanıt’ın boşalttığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teamüllere göre Birinci Ordu Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un getirilmesi bekleniyor. Başbuğ’un yeri için ise "Bekar Paşa" olarak bilinen Ege Ordu Komutanı Fethi Remzi Tuncel’in adı geçiyor. YAŞ’ta emekliye ayrılması beklenen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri’nin yeri için, İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık ile Eğitim ve Doktrin Komutanı İsmail Koçman’ın isimleri öne çıkıyor.

  HARBİYE’YE YENİ İSİM

  "Özel nedenleri" nedeniyle emekli olan Kara Harp Okulu (KHO) Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen’in yerine kimin geleceği de YAŞ’ta belli olacak.

  DENİZ VE HAVA DEĞİŞMİYOR

  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, yerlerini koruyacaklar. Deniz ve Hava’da, bu yıl oramiral ya da orgeneralliğe terfi edecek isim bulunmuyor.

  Yine şerh bekleniyor

  TSK ile ilişiği kesilecek personelin dosyaları ilk günden belli olduğu için Erdoğan’ın, TSK’dan atılmalara geçen yıllarda olduğu gibi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’le birlikte şerh koyması bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı