Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hayırlı kasetler olsun!

Emin ÇÖLAŞAN

Sabah gazeteye gelince birbirimize soruyoruz:

-‘‘Kasetlerden bugün ne var?’’...

-‘‘Yarım saat sonra yenisi gelecek. Alaattin'le Erol'un konuşması var. Ayrıca bugün DYP kaset verecekmiş. Yarın da ANAP'ın kasetini bekliyoruz’’...

Güler misin, ağlar mısın!

Bazı kasetler gazetelere gelmiyor, doğrudan televizyonlara gidiyor. Bazıları ise bize gönderiliyor.

Kasetlerde ilginç sözler:

‘‘Gözlüklü, Elazığlı abi, patronun patronunun patronu, yavşak’’...

Muhabir arkadaşlarımız tetikte, her an yenisi gelebilir.

Bazen medya bürolarına haber uçuruluyor:

-‘‘İki saat içinde size Mesut'un kasetini göndereceğiz’’...

-‘‘Meral'in de bir kaseti var ama onu daha sonra açıklayacağız’’...

-‘‘Alooo, abi sizde Yavuz var mı? Erol'unki ile değiş tokuş yapalım mı?’’...

‘‘Bize saat l8'de en muhteşem kaset gelecek... Azzzz sonraaaa’’...

Yatıyoruz kasetlerle, kalkıyoruz kasetlerle.

Herkes işine gelen kaseti açıklıyor. İş parti genel merkezlerine kadar uzandı. Gazeteciler genel merkeze çağrılıyor ve ellerine birer kaset tutuşturuluyor.

***

Bu kasetlerde isimler geçiyor. Çeşitli suçlamalar yapılıyor. Normal bir ülkede olsak, ortalık ayağa kalkar. Şu dakikaya kadar parti genel başkanlarından ve parti yetkililerinden duyduğumuz, sadece laf ebeliği oldu.

Kasetlerin bitip bitmediğini, yenilerinin piyasaya ne zaman sürüleceğini bilmiyoruz.

Bildiğimiz tek şey, hiçbir şey olmayacak, hiçbir şey yapılmayacak ve hiçbir şey değişmeyecek.

RAKS'IN MEKTUBU

Önceki günkü yazımda, okurlarına tencere tava veren gazetelerimizi ulusal bir görev yapmaya çağırmıştım. Cumhuriyet'in 75. yılı nedeniyle okurlara marşlardan oluşan bir kaset, ya da bir Türk bayrağı verebilirlerdi... Ve bildiğim kadarıyla bunu hiçbiri düşünmemişti.

Dün Raks Holding Ankara Temsilcisi Hasan Fehmi Doğuç'tan gelen faksı özetliyorum:

‘‘Yazınızda belirttiğiniz kaset projesini biz iki yıl önce hazırlamıştık. Amacımız her evde ve her öğrencide, ulusal birliği sağlamlaştıran müzik eserlerimizin bulunmasını sağlamaktır.

Öte yandan farklı, örneğin Mehter Marşları'nın da eklendiği bir kaset içeriği de düşünülebilir. Bu projeye her yönüyle destek verebiliriz.

Raks Holding olarak biz böyle bir projeye çıplak plastik hammadde maliyetinden kaset temin ederek katkıda bulunmaya hazırız.

Halen piyasada dolu ses kasetleri 1 milyon, en ucuz ve kalitesiz boş ses kasetleri ise 300 bin liradan satılmaktadır.

Biz böyle bir projeye 10 milyon adete kadar, kaset başına 50 cent artı KDV gibi bir fiyat vererek katkıda bulunmak istiyoruz. Gerektiğinde, 29 Ekim'e yetişecek biçimde üretim yapabiliriz’’.

Raks'ın elinde bir de hazır kaset varmış. İstiklal Marşı, 10. Yıl Marşı, 50. Yıl Marşı, Atatürk'ün sesinden 10. Yıl Nutku, yine Atatürk'ün sesinden Gençliğe Hitabesi yer alıyormuş.

Gazetelerimiz bir kez daha düşünsünler, 75. yılda okurlarına bir Türk Bayrağı, ya da böyle bir kaset armağan edebilirler.

Hiç değilse bir Atatürk rozeti!

Tencere tava, bardak çanak, çatal bıçak gibi şeylerin yanında fena olmaz!

Medya yetkililerinden meraklısı çıkarsa diye, Doğuç'un telefon numarasını veriyorum. 0532/3l4 84 98.

REBUL MEKTUBU

Rebul kolonyalarının tam 103 yıllık geçmişi var. Firma, şimdi piyasaya yeni bir limon kolonyası çıkardı.

Rebul Gazi.

Bu kolonyanın tüm geliri, Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı'na bağışlanıyor. Elde edilen gelirle, sakat kalan Mehmetçik'lerin tedavileri yapılacak.

Firmanın sahibi Eczacı Mehmet Müderrisoğlu'ndan aldığım mektubu özetliyorum:

‘‘Şimdi bütün gücümüzle, bu kolonyayı piyasaya tanıtmayı ve satmayı amaçlıyoruz. Bu işten bir kuruş bile bizim cebimize girmeyecek. İşin hesabı mali müşavirler tarafından tutulacak. Para, bankalarda tamamen ayrı hesaplarda korunacak. Bu amaçla Vakıf'la bir protokol imzaladık.

Elde edilen kazancın tümünü bu Vakıf alacak.

Bu olayda kolonya, sadece bir araç. Amaç ise bize bu yaşantıyı sağlayan yiğit insanlara milletçe teşekkür etmek olmalıdır.

Bu kolonyayı itriyat depolarına, dağıtım kanallarına, büyük marketlere götürüyoruz ve durumu anlatıyoruz. Bize ‘‘İndirimi ne kadar, kaç koliye ne hediye veriyorsunuz?’’ gibi sorular soruyorlar.

Onlara tek tek olayın felsefesini anlatsak bile ‘‘Olsun, bize hem ucuz, hem de çok kâr bırakacak ürün lazım’’ deyip geri çeviriyorlar.

Gerekirse her şeyimi feda ederek, düşündüğüm katkıyı bu yiğitlere yapacağım’’.

İlgilenenler için firmanın İstanbul telefonunu veriyorum.

2l2/ 50l 20 94.

***

Bugün burada hemen hiç yapmadığım bir şey yaptım ve iki firmadan söz ettim. Raks ve Rebul.

Bunu bilerek ve belli bir amaçla yaptığımı herhalde anlamışsınızdır. Bu gibi güzel olaylara katkıda bulunan firmaların isimlerini bundan sonra da seve seve yayımlamaya hazırım. Yeter ki haberim olsun ve iş ciddi olsun.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI