"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Haydi tenise

<B>YILLARDIR</B> en büyük hedeflerimden biri; tenis sporunu ülke çapında tanıtmak ve daha fazla insanın tenisi sevmesine katkıda bulunmak.

Son zamanlarda aldığım e-maillerin çoğu 20-35 yaşlarında, tenise yönelmek isteyen, fakat nerede-nasıl başlandığı konusunda yeterli kaynak bulunmayan insanlardan geliyor. Genelde sorular şöyle: ‘‘Turnuvalara nasıl katılabilirim? Ne şekilde lisans çıkartabilirim? Halka açık tenis kortları var mı? Kort ücretleri nedir? Turnuvalar nerede ve ne zaman oynanıyor? Katılım şartları nedir? Ders ücretleri?...’’

Tenisin yaygınlaşmasında Tenis Federasyonu, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri, Belediyeler, Kulüpler ve Veteran Tenisçiler Birliği'nin katkıları tartışılmaz. Ancak, ne yazık ki, bilgi aktarımı yetersiz ve çok dağınık. Tüm soruların cevaplarını tek bir yerden almak mümkün değil. Bu yazıyı yazmamdaki ana hedefim, tenise yeni başlayacak veya oynamakta olanları biraz olsun bilgilendirmekten ziyade, yukarıda saydığım kurumların en kısa sürede bir araya gelip, birçok ülkenin yaptığı gibi ''Haydi Tenise'' adı altında insanlara yön gösterecek bir kitapçık, broşür veya web sitesi gibi bir çalışmaya teşvik etmek.

Bazı Yanıtlar:

Halka açık 1 saatlik tenis kort kiralama ücretleri:

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Üsküdar Burhan Felek Spor Tesisleri: Kişi başı 13.000.000-TL Tel : 0216 651 50 51

İstanbul Büyükşehir Belediyesine Bağlı Kortlar: Kişi başı 7.000.000-TL

Müracaat: Spor A.Ş Tel: 0212 2342 00

İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri: Kişi Başı 2.500.000-TL Tel: 0232 425 04 21

Özel Ders Fiyatları:
Genelde 1 saatlik tenis ders ücretleri 20-25 milyon TL arasında değişmektedir. Tavsiyem, grup dersi almanızdır. Hem bütçeye daha uygun, hem sosyal yönden avantajlı.

Lisans Nasıl Çıkartılır: Herhangi bir kulübe bağlı olmayan kişiler, ferdi lisansları, bağlı bulundukları il müdürlüklerinden alabilirler. 18 yaşın altında ferdi lisans için yukarıdaki evraklara ilaveten hiçbir kulüpte tenis oynamadığına dair bir belge gerekiyor. Ücreti: 3 milyon TL.

Veteran Tenesçiler Birliği, yeni başlayanlara ve herkese açık turnuvalar düzenliyor. 20 milyon TL, civarındaki katılım ücretini ödeyerek turnuvalara katılabilir ve klasmanda yerinizi alabilirsiniz. Bilgi veya üye olmak için Tel : 0212 276 66 92/93 web : www.vtb.org.tr.

Ulusal turnuvaların, milli karşılaşmaların, uluslararsı turnuvaların tarih ve yerlerini kısaca tenisle ilgili her türlü bilgiyi Türk Tenis Federasyonu'ndan bulabilirsiniz. Lisansı olan herkes federasyon programında yer alan turnuvalara katılabilir. Tel : 0312 310 73 45 web : www.ttf.org.tr.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI