"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Haydi koçlar kortlara

WTA (Bayanlar Tenis Birliği) tenis tarihine geçecek yeni bir uygulamayı denemeye karar verdi. Bu hafta Montreal ve gelecek hafta New Heaven maçları sırasında oyuncuların antrenörleri korta girebilecek ve koçluk yapabilecekler.

Tenis sektörünü yönlendiren organizatörler ve sponsorlar bu değişikliğin bayan tenisini daha eğlenceli hale getireceğinden emin.

Maçın ilk setini kaybetmiş, ikinci setin başında ise birinci setin verdiği moral bozukluğuyla oyuna konsantre olamayan bir tenisçi düşünün. Bu görüntü, maçın fazla uzun sürmeyeceğinin bir göstergesi. Bu durumda yeni kurala göre antrenör sahaya girebilecek ve sihirli sözleriyle maçın daha çekişmeli hale gelmesini sağlayabilecek. Böylece seyirciler de daha keyifli ve hareketli maçlar izleyebilecek.

Tenisçiler istediklerinde her sette bir kere koçlarını sahaya çağırabilecek. Oyuncular rakipleri tıbbi yardım veya tuvalet molası aldığında koçlarını sahaya çağırabilecek.

Karşı olanlar çoğunlukta

Bayan tenisçilerin bu konudaki yorumları çok farklı. Örneğin Rus Nadia Petrova koçların kortta görülmelerinin oyuna şahsiyet kazandıracağını, seyircilerin ve medyanın ilgisini çekeceğini vurguluyor. Annesi tarafından koçluğu yapılan Elena Dementieva da aynı fikirde. "Antrenörün sahaya inip söylediklerini izlemek çok enteresan olacak... Ama ben annemi çağıracağımı sanmıyorum. Zaten haftanın 7 günü neredeyse 24 saati onunlayım. Onsuz kalabildiğim tek zaman maç sırasında" diyor.

Karşı gelenlerin başını Montreal Turnuvası’nın 1 numaralı seri başı Belçikalı Kim Clijsters çekiyor. Ona göre oyuncunun gücü bir bakıma da dışarıdan yardım almadan karar verebilme özelliğiymiş. 7 kez Grand Slam şampiyonu olan Serena Williams da bu uygulamaya fazla sıcak bakmıyor. "Bazen kulağıma fısıldayacak bir tavsiyeye ihtiyacım olduğu zamanlar olmuşsa da bu uygulamanın tenisten bir şeyler eksiltme anlamına geldiğini ve dolayısıyla sporun bütünlüğünü bozacağını düşünüyorum." diyor.

Zayıflık göstergesi mi?

Maria Sharapova ise rakibin zorda kaldığında koçunu çağırmasının bir zayıflık göstergesi olduğunu ancak koçun sahaya girmesinin çok eğlenceli olacağı düşüncesinde. "Ben genelde içimden geldiği gibi oynarım. Maç akışında bana birinin ne yapmam gerektiğini söylemesinden hoşlanmam" diye görüşünü açıklıyor.

Bana kalırsa maçlarda sürekli olarak oyuncular antrenörleriyle göz temasında oluyorlar. Koçlar tribünden parmak, göz, kaş ve kol hareketleriyle oyuncularını yönlendirmeye çalışıyorlar. Bu yöntem gayri nizami olduğundan, rakipler çoğu zaman hakeme şikayet ederler. Bundan dolayı koçların kurala uygun şekilde kortlara girip taktik vermelerinin daha doğru olacağı düşüncesindeyim.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI