Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haydi kızım köyüne

  Ahmet KAYA, Mehmet BULUT, DHA
  08 Ekim 2005 - 14:03Son Güncelleme : 08 Ekim 2005 - 14:03

  GAZİANTEP’te 15 yaşındaki Aysel Küçük, geçen yıl Valilikçe ‘sokak çocukları’ kontenjanından bir pansiyona yerleştirilip okuduğu lisede teşekkür belgesi almasına karşın, bu yıl ‘yer yok’ denilerek pansiyona kabul edilmedi. Oğuzeli İlçesi’ne bağlı Doğanpınar Köyü’nde oturan Hüseyin ve Emine Küçük’ün 3’ü kız 4 çocuğundan üçüncüsü olan Aysel, önceki yıl köylerindeki Doğanpınar İlköğretim Okulu’nu başarıyla bitirdi. Çiftçilik yapan Hüseyin Küçük, kızının eğitimini sürdürmesi için Gaziantep’te bir okula yatılı yerleştirmek istedi, ancak sonuç alamadı. Okuma azmini yitirmeyen Aysel Küçük, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı’na mektup göndererek yardım istedi. Cumhurbaşkanlığı’nın durumu ilettiği Gaziantep Valiliği, Aysel’i, Abdulkadir Konukoğlu Lisesi Pansiyonu’na, ‘Sokak Çocuğu’ kontenjanından yerleştirip bir yıl okumasını sağladı. Aysel Küçük, eğitimine geç başlamasına karşın çok çalışıp ilk yılı teşekkür belgesiyle tamamladı.

  Ancak Aysel Küçük, yurt düzeyinde yapılan ‘Parasız Yatılı Sınavı’nda başarı gösteremeyince ve ‘sokak çocuğu’ kontenjanında kız kontenjanında yer olmadığı belirtilerek, pansiyonda kalamayacağı bildirildi, kendisine kalacak yer bulması istendi.

  ‘Haydi Kızlar Okula’ diyor sonra da köye gönderiyorlar

  VALİLİĞİN kendileriyle birlikte Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa da gönderdiği yazıda doğru olmayan bilgiler yer aldığını öne süren, çocuğu genel sınava girmesine rağmen yerel sınav için herhangi bir uyarı almadıklarını öne süren 49 yaşındaki baba Hüseyin Küçük, şunları söyledi: ‘Biz, kız çocuğumuzu okutmak için kapı kapı dolaşıyoruz, ama üst yönetimdekilerin talimatları bürokrasiye, alt kademedeki insanlara takılıp kalıyor. Devletimizin sözünün arkasında durmasını istiyoruz. Onlar, ‘Haydi Kızlar Okula’ diyor ama buradaki yerel yöneticiler kızımı köyüne gönderiyor.’

  Teşekkür belgeli tavuk besleyicisi

  Eline aldığı okul kıyafetlerine bakıp teşekkür belgesini göstererek ağlayan Aysel Küçük, ‘Ben köyde çalışmak değil, okuyup öğretmen olmak istiyorum’ diyor. Aysel Küçük, köyde annesiyle kışlık kurutmalık olmak üzere patlıcan, biber temizliyor, çobanlık yapıyor, tavukları besliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı