Ege Haberleri

  "Haydi herkes iş başına"

  Tufan HAMARAT / İZMİR, (DHA)
  11.07.2015 - 01:33 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE İş Kurumu (İŞKUR) tarafından "Haydi herkes işbaşına" sloganıyla hayata geçirilen "İşbaşı Eğitim Programı" ile ilgili İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) üyeleriyle bir araya geldi.

  Haydi herkes iş başına

  Türkiye'de yetişmiş ve kalifiye elaman bulmanın büyük sorun olduğuna dikkat çeken Kabak, bu programla çalışmak isteyenlerin aylık bin TL kazanç sağlayarak iş tecrübesi edineceklerini, işverenlerin de sıfır maliyetle işçi çalıştıracağını söyledi. İl Müdürü Kabak, İzmir'de 2 ve üstünde işçi çalıştıran 70 bin işletme olduğunu, her işletmenin bu program kapsamında 1 kişiyi bünyesine alması durumunda İzmir'deki 70 bin işsizin istihdam edileceğini vurguladı. Bütçe sıkıntısı olmadığını da vurgulayan Kabak, işverenlerin programdan yararlanmasını istedi.

  İZSİAD tarafından düzenlenen toplantı Tarihi Havagazı Fabrikası'nda yapıldı. Toplantıya, İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, dernek üyesi iş insanları ve İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak katıldı. "Haydi herkes işbaşına" sloganıyla hayata geçirilen "İşbaşı Eğitim Programı" ile ilgili bilgi veren Kabak, Türkiye'de yetişmiş ve kalifiye elaman bulmanın büyük sorun olduğuna dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına bakıldığında iş arayanların yüzde 62'sinin ilkokul, ortaokul, lise mezunu ve mesleksiz olduğuna değinen Kabak, "Yurt dışında üniversite öğrencilerinin belki de yüzde 50'si üniversite hayatını çalışarak tamamlıyor. Türkiye'de bu oran henüz yüzde 1 bile değil. Üniversite öğrencilerimizin kısmi süreli çalışma hayatına atılma oranı çok düşük. Üniversite sonrası bir de yüksek yaptıysa o kişi 30 yaşına geliyor, 1 gün bile çalışmamış. 30 yaşından sonra bu kişilere çalışma kültürünü aşılamak çok da kolay değil. Helikopter ebeveyn diye bir kavramımız var. Herhalde çocukların yüzde 30'u bakkaldan ekmek almadan büyüyüp gidiyordur. Onları koruduğumuzu düşünüyoruz ama yanlış yapıyoruz. Onlara kendi sorunlarını çözüp ayakta durmalarını sağlamak için görev vermemiz gerekiyor. İşbaşı Eğitim Programı, İŞKUR tarafından daha önce de uygulanan bir programdı, ancak son dönemde imkanları daha da geliştirildi. 3 yıldır İŞKUR'un başındayım işgücü piyasasına ilişkin olarak duyduğum en kolay, en pratik, en az bürokrasi içeren bir eğitim ve staj programı" dedi.

  15 YAŞINI DOLDURMUŞ HERKES YARARLANABİLİR

  Asgari ücretli bir çalışanın işverene maliyetinin bin 500 ile bin 600 TL arasında olduğunu kaydeden İl Müdürü Kabak, "Bir kişiyi işe alıyorsunuz, kendisini çok iyi anlatıyor. Ama işe başladıktan 2-3 ay sonra bir bakıyorsunuz ya çalışan o özelliklere sahip değil ya da ortama uyum sağlayamıyor. İşten çıkartıyorsunuz ama binlerce TL zararınız oluyor. Biz diyoruz ki yeni işe aldığınız elemanlarınızın 160 gün boyunca asgari ücret üzerinden ücretini ödeyelim. Genel sağlık sigortasını ödeyelim. Sizin işyerinizde diğer çalışanlar gibi üretim fonksiyonunda görev alsın. 160 gün sonunda eğer her iki taraf da memnunsa, çalışmaya devam etsin. Yok eğer beğenilmemişse aradaki anlaşma bitirilsin. O arkadaş gidip bir başka kuruma başvursun. Bir işyerine deneyimli birinin başvurusu ile deneyimsiz birinin başvurusu aynı şey değildir. Bu kapsamda işyerlerinde çalışan işçi sayısı 2 veya daha fazla ise çalışanının yüzde 10'u kadar bu programdan yararlanabilir. Bu kişinin ilk kez iş hayatına girecek biri olmasına gerek yok. Tüm meslekler ve tecrübe sahibi olsun olmasın kim çalışmak istiyorsa onu alabilirsiniz. Deneme kapsamında işe aldığınız kişiler de bundan yararlanabiliyor. Bunu yalnızca kamu kurum ve kuruluşları uygulayamıyor. Orada da kamu kurumlarının alt işverenleri yararlanabiliyor. 15 yaşını doldurmuş olan herkes bu programdan yararlanabilir, maliyeti sıfır lira" diye konuştu.

  70 BİN İSTİHDAM ŞANSI

  İzmir'de 2 ve daha fazla işçi çalıştıran 70 bin işyeri olduğunu belirten İŞKUR Müdürü Kabak, "Her işletme 1 gencimizi işe alsa 70 bin kişi İzmir'de işgücü piyasasına dahil olacak. İŞKUR olarak biz her işe alınan kişiye aylık bin TL ödeme yapacağız. Program dahilinde bir kişiyi işe aldığınızı düşünelim, programın yarısında veya sonunda, programdan veya çalışandan memnun kalmadığınızda o kişiyi işten çıkartabilirsiniz, çalışan da işi bırakabilir. Hiçbir yaptırım söz konusu değil. Alınan paranın iadesi söz konusu değil. Ben işveren olsam hemen yarın bu programdan yararlanmak için harekete geçerim. Bu imkandan yararlanmamak akıl karı değil. Mesela bir alışveriş mağazası zincirinde, 149 kişi şu an program kapsamında çalışıyor ve o işyerine maliyeti sıfır TL. O işletme aylık yaklaşık 225 bin TL kara geçiyor. Prgramın 2011 ile 2012'de 8- 10 milyon TL kaynağı vardı, bu yıl 75 milyon TL, yeter ki bitsin. Bu parayı kullanırsak 100 milyon TL daha alabiliriz. Türkiye'de 980 milyon TL aktif işgücü programlarına ayrılan bütçe var. Her işyeri bize kayıtlandıktan sonra kendisine bir danışman atıyoruz ve ücretini biz ödüyoruz. Bu işlemi uygulamaya kalktığınızda İzmir'de 5 hizmet merkezimiz var, bize başvurabilirsiniz ya da programdan yararlanmak istiyorsanız biz sizin ayağınıza kadar geliriz. Burada dikkat edilmesi gereken bir tek husus, proje başlangıcında 45 çalışanınız var ve 5 kişiyi program dahilinde işe alıyorsunuz. Ancak diyelim ki program sonuna gelindiğinde 5 kişiyi işten çıkarttınız. Biz 1 aylık süre veriyoruz ve çalışanların sayısının 45'e tamamlanmasını istiyoruz. Eğer o verilen sürede de çalışan sayısı 45'e tamamlanamazsa, işverenden herhangi bir para talebi olmuyor yalnızca programdan 1 yıl süreyle yararlanamıyor. Projeye başlayıp 160 gün sonunda devam etmek isteyen işveren olursa son bir yılda programa katılan kişilerden 2'sini kendi kadronuza dahil ederseniz, bu programı ilelebet devam ettirebilme hakkınız var. Eğer program kapsamında alınacak kişi 18-29 yaşları arasındaysa, siz bu kişiyi program sonunda kadronuza dahil ederseniz, imalat sanayinde 42 ay, diğer sektörlerde de 30 ay sigorta ücretini hazine karşılayacak.

  İŞKUR'A geldiğinizde, siz bir çay içinceye kadar biz protokolü hazırlıyoruz. Elemanı İŞKUR'dan alma gibi bir zorunluluğunuz yok, kendi istediğiniz kişiyi de çalıştırabilirsiniz. Geçen yıl 2 bin 455 kişi bu imkan yararlanmıştı. Şu anda yılın ilk yarısında bugün itibariyle 3 bin 400 oldu, yıl sonu hedefi 6 bin. 10 bin neden olmasın? Üniversitelerimizde çalışmalar yapıyoruz. Program kapsamında ödenen ücret hiçbir şekilde geri alınmıyor. Bu kapsamda yararlanacak öğrencinin aldığı hiçbir burs kesilmiyor" diye konuştu.

  Haydi herkes iş başına

  Toplantının son bölümünde Kabak, işverenlerin sorularını yanıtladı. Ardından Başkan Küçükkurt, Kabak'a plaket verip teşekkür etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı