Gündem Haberleri

  Haydi gençler göreve

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Baykal, partisinin gençlik toplantısında, Atatürk ve kendi imzasını taşıyan ‘Türkiye tapusu’nu gençlere dağıttı. Baykal, ‘‘Siz sırtınızı döndükçe sorunlar çözülmez. Gençleri göreve çağırıyorum’’ dedi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün partisinin gençlik toplantısında, siyasete sırtlarını dönmeleri halinde, mevcut sorunların çözülmeyeceğini belirterek, gençleri göreve çağırdı.

  CHP'nin ‘Gençler Geliyor Türkiye’ başlıklı raporunun açıklandığı toplantının yapıldığı Lütfü Kırdar Kongre Sarayı'nı dolduran 1500'ü aşkın gence, ‘Türkiye’nin tapusu' da dağıtıldı. CHP'nin ilk Başkanı Atatürk ve son Başkanı Deniz Baykal imzasını taşıyan tapunun edinme nedeni ise Atatürk’ün ebediyete göçüşünden sonra kurulan sağ iktidarların bu ülkeyi uçuruma götürmeleri' olarak açıklandı.

  Baykal konuşmasında, siyaset ve medyanın halktan kopuk, yapay bir gündemi olduğunu ileri sürerek, 20 milyon seçmeni 18-30 yaş grubunun oluşturduğu Türkiye'de, gençlerin özlediği değerlerden yoksun bir siyaset anlayışı bulunduğuna dikkat çekti. Baykal, ‘‘Türkiye siyasetinde genç yok. Siyasetçide gençlik özlemi var. Gençler için değil, kendisi için gençlik özlemi var. Yurtdışında kürler alarak gençleşmeye çalışıyorlar ama Türkiye siyasetine gençleri itme çabaları yok’’ diye konuştu. Yolsuzluğun, çetelerin, laik düzene tehditin hüküm sürdüğü düzene karşı mücadelenin şart olduğunu vurgulayan Baykal, gençlerin kendilerini bu mücadelenin dışında tutmalarının imkanı olmadığını söyledi. Baykal, ‘‘(Benim ne işim var bu siyaset içinde?) dediğinizi biliyorum, anlıyorum. Ancak siz siyasete sırtınızı döndükçe bu durumu düzeltme imkanı olmayacaktır. Sizi göreve çağırıyorum. Meydanı boş bırakmamalı, umudunuzu yitirmemelisiniz’’ dedi.

  Baykal, CHP'li milletvekillerinin Meclis'te Anayasa'nın 83'üncü maddesinin değişmesi için yaptığı eylemi şov olarak niteleyenlere de, şöyle seslendi:

  ‘‘Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar geniş kapsamlı dokunulmazlık anlayışı yoktur. Yüce Divan mekanizması çalıştırılmalı. Kimseden hesap sorulamıyor. Şov diyenler gelsinler beraber bu maddeleri değiştirelim.’’

  ANAP'ın ‘‘Halka ve hakka hizmet’’ sloganından da bahseden Baykal, ‘‘Kime hizmet ettiklerini tüm dünya biliyor. Meclis'te, ihalede, banka satışışında. Bunların hesabının sorulmadığı sistemde gençlere gel otur denebilir mi?’’ diye konuştu.

  CHP meşaleleri

  Baykal, CHP'nin yurdun dört bir yanındaki gençlik kollarına üye 1500'ü aşkın gencin doldurduğu toplantıdan, meşaleler arasında ayrıldı. Baykal'ın koluna giren gençler, genel başkanlarını alkışlar ve 10'uncu Yıl Marşı eşliğinde Lütfü Kırdar Kongre Sarayı'nın kapısına kadar uğurladılar.

  İfade özgür olmalı

  CHP Lideri Deniz Baykal, Anayasa ve hukuk düzeninin, iletişim ve ifade özgürlüğünü engelleyen bütün unsurlardan arındırılması gerektiğini söyledi. Baykal, yanlış yapılanma içine giren, siyaset-medya-iş dünyası bütünleşmesinin de, ifade özgürlüğünün önünde bir engel olduğunu vurguladı.

  Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin dün Pera Palas'ta düzenlediği ‘Medya, Seçimler ve İfade Özgürlüğü’ konferansında konuşan Baykal, Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğünün demokrasi açısından taşıdığı yaşamsal önemin bilindiğini vurguladı, şöyle konuştu:

  ‘‘Türkiye'de ifade özgürlüğünün hukuksal çerçevesiyle ilgili çok ciddi sıkıntılar bulunuyor. Bu sıkıntıları anlamak için cezaevlerine, yargı süresicinin içinde kimlerin yer aldığına bakmak da yetiyor. Türkiye'nin çok seçkin yazarları, düşünürleri halen yargı süreci içinde. Bir kısmı cezaevlerinde, bir kısmı yeni çıkmış, bir kısmı da girme hazırlığı içindedir.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı