ANKARA HABERLERİ

Haydi çocuklar artık uykuya

Hürriyet Haber
23.05.2010 - 00:00Son Güncelleme :

RTÜK girişimiyle bir dönem usta sanatçı Adile Naşit’in “Uykudan Önce” programına benzer şekilde çocuklara televizyon ekranlarından uyku saati hatırlatılacak. Ekranlarda her akşam saat 21.30’dan itibaren yer alacak çocuklara yönelik spot film ve alt yazı yer alacak.

Hürriyet Haber

RTÜK Başkanı Davut Dursun, çocuklar üzerinde televizyon yayınlarının olumsuz etkilerinin televizyonların daha çok izlenirlik elde etmek için belli programlarda belli hassasiyetleri bazen gösteremediklerini söyledi. Bu durumun da çocukların ekran karşısında oldukları saatlere rastladığında çocuklar üzerinde olumsuz etkiler meydana gelebildiğini ifade eden Dursun, “Bütün dünyada televizyon yayınlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirebilmek amacıyla belli programlar uygulanıyor. ‘Artık televizyonları yasaklayalım, madem ki olumsuz etkileri var’ deme şansınız yok. Çünkü televizyon, artık vazgeçilmez bir kitle iletişim aracı. Ama çocuklarımız da bizim geleceğimiz” dedi.

Hoş bir sürpriz olacak

RTÜK Başkanı Dursun, çocukların ahlaki, fiziki, psikolojik ve sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek türdeki yayınların çocukların ekran karşısında oldukları saatlerde yayınlanmamasının, hem ulusal hukukta, hem de uluslararası düzenlemelerde vazgeçilmez bir kural haline geldiğini kaydetti.
Televizyon programlarını değerlendirirken çocukları olumsuz yönde etkileyecek nitelikteki programların onların ekran karşısında oldukları vakitlerde yayınlanmaması gerektiğini hatırlattı.

Masalcı Teyze geri mi gelecek

Bir dönem usta sanatçı Adile Naşit’in “Uykudan Önce” programı çocukların Masalcı teyzesiydi. Çocuklar, Adile Naşit’in uyarısıyla doğru yatağa gider ve uykula dalarlardı. RTÜK’ün kararına göre, özel TV’lerde çocuklara televizyon ekranlarından uyku saati hatırlatılacak.

Uyarı yazısı birkaç ay içinde ekranda

Televizyon Yayıncıları Derneğine (TVYD) üye yayın kuruluşlarının gönüllü katılımıyla 2006 yılında “Akıllı İşaretler” sembol sistemini hayata geçiren RTÜK, çocuklara yatma saatinin geldiğini hatırlatan bir spot film ve alt yazı için girişimde bulundu.

Hazırlıklar sürüyor

Tüm televizyon kanallarında yayınlanacak spot film ve alt yazı uygulamasının, yayıncı sorumluluğu kapsamında TVYD tarafından hazırlıkları sürdürülüyor. Birkaç ay içerisinde hayata geçirilmesi beklenen uygulama ile çocukların geç saatlere kadar televizyon karşısında kalmalarını ve yayınlardan olumsuz etkilenmelerini önlemeyi amaçlanıyor.

Kontrol etmek

Uygulamayla aynı zamanda ebeveynlerin çocuklar üzerindeki kontrolünün artırılması hedefleniyor.Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna televizyon yayınlarının çocukları olumsuz etkilediğine ilişkin pek çok şikayet geldiği bununda zihinsel gelişimini etkilediği belirtiliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Haydi çocuklar artık uykuya haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı