« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Haydi bir evladınız olsun

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Akdeniz kıyılarında belki bir gün rastlarsınız onlara. Masum tavırları, cin bakışları, özel, keskin kokuları, ısrarlı dostluk çağrılarıyla mutlaka etkileyecektir sizleri. Bir gezi sırasında kuşatmışlardı teknemizi. Sesleri kulaklarımda, kokuları hala burnumda, gözleri, takipleri belleğimde. Vallahi çok sevimliydiler.

Eğer sizler de onları seviyorsanız, evlat edinebilirsiniz. Yanlış okumadınız. Akdeniz fokunun korunması, kurtarılması çabalarına destek verebilirsiniz. Bunun için Doğal Hayatı Koruma Derneği'ne (DHKD) başvuracaksınız. Geçenlerde yeni ofisine taşınan DHKD, Akdeniz fokunu evlat edinme kampanyasının startını verdi. Çevreyi önemseyen ülkelerde benzer kampanyalara sık, sık rastlanır, basında boy, boy ilanlar, çağrılar çıkar. Şimdi DHKD böyle anlamlı bir kampanyanın ülkemizdeki önderi oluyor.

DHKD, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ile işbirliği yapıyor. Kampanyaya katılımın bedeli bin dolar. DHKD ofisinin açılış gecesinde Akdeniz fokuna sahip çıkanlara sembolik evlat edinme belgesi verildi ve bir oyuncak fok armağan edildi. Resmen 8 Haziran'da kutlanacak ‘‘Dünya Okyanus Günü’’nde bu kampanya da başlatılacak. Şimdiden destek verenler ‘‘yeni evladı’’ hakkında bilgilendirilecek, ayrıca ‘‘ebeveynler’’ çalışma alanlarını ziyaret ederek proje çalışanlarıyla görüşebilecekler. DHKD yetkilileri, özellikle doğa dostu işadamlarından ilgi bekliyor ve örnek olmaları çağrısı yapıyor.

Toplanan gelir, Mersin ve Foça'daki yaralı ve öksüz fok yavruların kurtarılması ve iyileştirilmesi, koruma programı için gerekli tekne ve diğer taşıma masrafları, Türkiye'nin diğer bölgelerine koruma elemanlarının yerleştirilmesi için harcanacak. Çünkü Akdeniz'de sadece 300 adet kalan, orijinal adı ‘‘monachus, monachus’’ olan Akdeniz fok balıklarından Türkiye sınırlarında yaşayan 50'sinin gözetilmesi için çok, çok paraya ihtiyaç var. DHKD'den öğrendiğim şu sloganı çok severim: ‘‘Conservation without money is just conversation’’ (Parasız çevre koruma boş laftan ibarettir)

Akdeniz fokunun varlığı, balıkçılar tarafından giderek artan sayılardaki avlanma, ülkeye gelen turistlerdeki artış, deniz kirliliği ve yoğun deniz trafiği gibi insan etkinliklerine bağlı olarak tehdit altında bulunuyor. kdeniz ve Avrupa'daki soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan memelilerin başında gelen foklar için bağışlanacak her dolar, her lira değerlendirilecek. DHKD bu önemli ve sevimli canlıyı korumak için verilecek desteğe teşekkür eder ve şimdiden söz verir: Kıyılarımızdaki Akdeniz fokları desteklerinizle yaşayacak ve yaşatılacak...

YENİ ADRES: Doğal Hayatı Koruma Derneği

Büyük Postane Caddesi 43-45 kat.5-6 Sirkeci

Tel : 212-5282030 Faks :212-5282040


Bunları da Beğenebilirsiniz