Artvin Haberleri

ARTVİN HABERLERİ

  'Haydi Antalya Pedallıyoruz'

  DHA
  21 Şubat 2017 - 11:21Son Güncelleme : 21 Şubat 2017 - 11:22

  'Haydi Antalya Pedallıyoruz'

   

  ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın 'Atatürk'ün Antalya'ya gelişinin yıldönümü 6 Mart, başlangıç olsun ve o gün işyerlerine bisikletle gidilsin' çağrısıyla hazırlıkları başlayan '6 Mart Antalya Bisiklet Günü'nde Antalyalılar evden işyerlerine, okullara bisikletle gidecek.

  'Haydi Antalya Pedallıyoruz' sloganıyla hazırlıkları devam eden '6 Mart Antalya Bisiklet Günü' fikri Başkan Ümit Uysal'ın Antalya Bisiklet Sevenler grubuyla her salı saat 20.00'de başladıkları 'Muhabbet Turu'nun kasım ayındaki son durağı olan Adalya Vakfı Engelsiz Kafe'deki buluşması sırasında çıktı.

  UYSAL'IN ÇAĞRISIYLA BAŞLADI

  Başkan Uysal, buluşmada, çeşitli bisiklet topluluklarının, tüm olumsuzluklara rağmen, kentte ısrarla bisiklet kullanmasının ve kent yaşamının ayrılmaz parçası olarak değerlendirilmesinde önemli işleve sahip olduğunu altını çizdi. Atatürk'ün Antalya gelişinin yıldönümü olan 6 Mart'ı 'başlangıç' olarak işaret eden Başkan Uysal, 'O gün işyerlerine bisikletle gidilsin' çağrısında bulundu.

  PLATFORM KURULDU

  Başkan Uysal'ın kasım ayında yaptığı bu çağrının ardından Muratpaşa Belediye Spor İşleri Müdürlüğü, Antalya'daki bisiklet topluluklarıyla iletişime geçti. Bu arada Antalya'da faaliyet gösteren tüm bisiklet gruplarının temsilcileri bir araya geldi ve bisiklet platformunu oluşturdu. '6 Mart Antalya Bisiklet Günü'nün organizasyonu için kurulan Antalya Bisiklet Platformu, kısa sürede amaçlarını kentte aktif şekilde bisiklet kullananların haklarını savunmak, farkındalık yaratmak ve sorunlara yapıcı çözümler üretmek şeklinde genişletti.

  ANTALYA BİSİKLET GÜNÜ NEDİR?

  Çalışmalar kapsamında Antalya Bisiklet Platformu üyeleri Başkan Uysal'ı da ziyaret etti. Başkan Uysal, ziyarette 6 Mart Antalya Bisiklet Günü'nün anlamını şu sözlerle anlattı:

  “Motorlu araç odaklı ulaşım sistemlerinin insan sağlığı ve çevre açısından önemli tehdit haline gelirken alternatif ulaşım sistemi olarak bisiklet genel kabul gören bir ulaşım aracıdır. Bugün artık 'sağlıklı kentler' kavramı o kentteki bisikletlilerin varlığıyla doğru orantılı hale gelmiştir. Bisikletli sayısında artış, daha aktif ve sağlıklı bir toplum demektir. Daha temiz kentler, ulaşımda daha az karbon ayak izi demektir. Bisiklete düzenli binen bir kişi daha az hastalanıyor, kalp ve şeker hastalığı riski düşüyor. Aynı zamanda spor yaptığı için kişi kendisiyle ve çevresiyle daha barışık, ruhsal açıdan daha huzurlu hale geliyor. 6 Mart bizim için böyledir."

  MURATPAŞA HAZIR

  Başkan Uysal, hazırları artık son aşamaya gelen Antalya Bisiklet Günü'nde Antalya'daki tüm bisiklet kullanıcıları işyerlerine, okullara pedallamaya davet ederken 6 Mart pazartesi günü evlerden işyerine pedallayacak Muratpaşa Belediyesi çalışanları da kendi aralarında organize oldu. Belediye Başkanı Ümit Uysal'la birlikte bisiklet kullanan Muratpaşa çalışanları, saat 08.00'de Laura Kavşağı'nda buluşup pedallayarak belediyeye gelecek.

  FOTOĞRAFLI

   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  ArtvinBugün14 ºCSıcak
  • Perş16 ºC
  • Cuma14 ºC
  • Cmts18 ºC
  • Pazr21 ºC
  • Pzts25 ºC
  • Salı20 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı