ARTVİN HABERLERİ

'Haydi Antalya Pedallıyoruz'

DHA
21.02.2017 - 11:21Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın 'Atatürk'ün Antalya'ya gelişinin yıldönümü 6 Mart, başlangıç olsun ve o gün işyerlerine bisikletle gidilsin' çağrısıyla hazırlıkları başlayan '6 Mart Antalya Bisiklet Günü'nde Antalyalılar evden işyerlerine, okullara bisikletle gidecek.

'Haydi Antalya Pedallıyoruz' sloganıyla hazırlıkları devam eden '6 Mart Antalya Bisiklet Günü' fikri Başkan Ümit Uysal'ın Antalya Bisiklet Sevenler grubuyla her salı saat 20.00'de başladıkları 'Muhabbet Turu'nun kasım ayındaki son durağı olan Adalya Vakfı Engelsiz Kafe'deki buluşması sırasında çıktı.

UYSAL'IN ÇAĞRISIYLA BAŞLADI

Başkan Uysal, buluşmada, çeşitli bisiklet topluluklarının, tüm olumsuzluklara rağmen, kentte ısrarla bisiklet kullanmasının ve kent yaşamının ayrılmaz parçası olarak değerlendirilmesinde önemli işleve sahip olduğunu altını çizdi. Atatürk'ün Antalya gelişinin yıldönümü olan 6 Mart'ı 'başlangıç' olarak işaret eden Başkan Uysal, 'O gün işyerlerine bisikletle gidilsin' çağrısında bulundu.

PLATFORM KURULDU

Başkan Uysal'ın kasım ayında yaptığı bu çağrının ardından Muratpaşa Belediye Spor İşleri Müdürlüğü, Antalya'daki bisiklet topluluklarıyla iletişime geçti. Bu arada Antalya'da faaliyet gösteren tüm bisiklet gruplarının temsilcileri bir araya geldi ve bisiklet platformunu oluşturdu. '6 Mart Antalya Bisiklet Günü'nün organizasyonu için kurulan Antalya Bisiklet Platformu, kısa sürede amaçlarını kentte aktif şekilde bisiklet kullananların haklarını savunmak, farkındalık yaratmak ve sorunlara yapıcı çözümler üretmek şeklinde genişletti.

ANTALYA BİSİKLET GÜNÜ NEDİR?

Çalışmalar kapsamında Antalya Bisiklet Platformu üyeleri Başkan Uysal'ı da ziyaret etti. Başkan Uysal, ziyarette 6 Mart Antalya Bisiklet Günü'nün anlamını şu sözlerle anlattı:

“Motorlu araç odaklı ulaşım sistemlerinin insan sağlığı ve çevre açısından önemli tehdit haline gelirken alternatif ulaşım sistemi olarak bisiklet genel kabul gören bir ulaşım aracıdır. Bugün artık 'sağlıklı kentler' kavramı o kentteki bisikletlilerin varlığıyla doğru orantılı hale gelmiştir. Bisikletli sayısında artış, daha aktif ve sağlıklı bir toplum demektir. Daha temiz kentler, ulaşımda daha az karbon ayak izi demektir. Bisiklete düzenli binen bir kişi daha az hastalanıyor, kalp ve şeker hastalığı riski düşüyor. Aynı zamanda spor yaptığı için kişi kendisiyle ve çevresiyle daha barışık, ruhsal açıdan daha huzurlu hale geliyor. 6 Mart bizim için böyledir."

MURATPAŞA HAZIR

Başkan Uysal, hazırları artık son aşamaya gelen Antalya Bisiklet Günü'nde Antalya'daki tüm bisiklet kullanıcıları işyerlerine, okullara pedallamaya davet ederken 6 Mart pazartesi günü evlerden işyerine pedallayacak Muratpaşa Belediyesi çalışanları da kendi aralarında organize oldu. Belediye Başkanı Ümit Uysal'la birlikte bisiklet kullanan Muratpaşa çalışanları, saat 08.00'de Laura Kavşağı'nda buluşup pedallayarak belediyeye gelecek.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Artvin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Artvin ilinden 'Haydi Antalya Pedallıyoruz' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2017 tarihinde saat 11 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Haydi Antalya Pedallıyoruz' haberi güncellenecektir.

  ARTVİN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   12:09
  • İkindi
   15:10
  • Akşam
   17:35
  • Yatsı
   19:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı