Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haydar Baş: TSK'yı illegal bir hareket içine sokmak istiyorlar

  DHA- Burak GEZEN/ÇANAKKALE
  20 Temmuz 2007 - 12:05Son Güncelleme : 20 Temmuz 2007 - 12:05

  Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, AKP hükümetinin sınır ötesi harekat konusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni illegal bir hareket içine sokmak istemekle suçladı.

  Çanakkale Halk Bahçesi'ndeki bir kafeteryada, 350 kadar partiliye seslenen BTP Genel Başkanı Haydar Baş, terör örgütü mensuplarının Kuzey Irak'a ABD tarafından yerleştirildiğini, silah ve mühimmatın da bu ülke tarafından verildiğini ileri sürdü. AKP hükümetini de terör konusunda ağır şekilde eleştiren Baş, “Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şerefli mensupları, bilhassa Genelkurmay Başkanımız, ‘Sınır ötesine, geçmek lazım’ diyor.

  Türk Silahlı Kuvvetleri daha ne söylesin. Hükümet ise, ‘Asker istiyorsa, yapsın’ diye cevap veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesine geçebilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin toplanıp tezkere çıkarması gerekir. Ancak, böyle sınır ötesi harekat, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne vacip olur. Asker sormadan hareket etse, ‘Bak bize sormadan neler yapıyor’ denilecek. Binlerce yıllık tarihi olan bir kurum, illegal bir hareket içine sokulmak isteniyor. Bunu kimse kabul etmez” dedi.

  AKP iktidarının bağımsız olmadığı için sınır ötesi harekat kararının verilmesine taraf olamadığını da iddia eden Baş, “AKP iktidara gelirken ABD'yle 9 madde üzerine anlaşma yaptı. Bu anlaşmalardan birisi, Kuzey Irak'ta kurulacak olan Kürt Devleti'ne sesini çıkartmamak, bilakis korumak. Bu iktidarın, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni sınır ötesine göndermesi mümkün olabilir mi” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı