Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hayattalar ama 'yok'lar

  Uğur DÜNDAR-Serap BELET
  27.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yıllardır tedavi gören kronik hastalardan 120'sinin kimliksiz olduğu ortaya çıktı. Çoğu sokaklarda bulunan, ya da aileleri tarafından terk edilen bu hastalar yıllardır hastanede tedavi gördükleri halde, nüfus kayıtları bulunmadığı için bir anlamda "yok"lar.

  BU durum geçen yıl 2022 sayılı yasanın 7. maddesinde yapılan değişiklik sonrası fark edildi. Değişikliğe göre kimsesiz, ödeme gücü olmayan ve korunmaya muhtaç hastaların tedavi giderleri, yasa uyarınca yeşil kart verilerek karşılanacaktı. Yeni yeşil kartların hepsinde de T.C. kimlik numarası bulunması gerekiyordu. Bu uygulama Türkiye’nin dört bir yanındaki pek çok kimsesiz vatandaşımız gibi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören bazı kronik hastaları da kapsıyordu.

  Uygulama sırasında hastanede tedavi gören 500 kronik (uzun süreli tedavi gören) hastanın büyük çoğunluğu kısa sürede yeni yeşil kartlarına kavuştu. Ama 120'si için durum biraz karışıktı. Çünkü bu hastaların bırakın T.C. kimlik numarasını, kimlikleri bile yoktu. Hastalar sadece isimlerini hatırlıyor ama nerede, ne zaman doğduklarını bilmiyorlardı. Hatta ileri derecede zeka özürlü 15 hasta, adlarını bile hatırlayamıyordu.

  MAHKEMEYLE KİMLİK

  Hastanenin yeni yönetimi, ya dışarıda bulunmuş ya da aileleri tarafından yıllar önce hastaneye terk edilmiş bu zihinsel özürlü hastalar için farklı bir prosedür uyguladı. Hastanenin Bakırköy Kaymakamlığı ile yaptığı işbirliği sonucunda, 120 hastanın kimlik alabilmesi için mahkemeye başvuruldu. Adlarını hatırlayan hastalar bu isimlerle, haklarında hiçbir bilgi edinilemeyen 15 hasta ise mahkemece belirlenen isim ve soyadlarıyla kimliklerine kavuştular.

  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi yönetiminin özverili çalışması sonucunda, yıllardır yaşadıkları halde resmi kayıtlarda görünmeyen bu kimsesiz insanlar, yeniden doğmuş gibi bir isme ve kimliğe kavuştular. Hastalar resmi nüfus kayıtlarındaki yerlerini böylece almış oldular.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı