KIRŞEHİR HABERLERİ

Hayatını engelli torununa adadı

AA / Tuğba Yardımcı Mısır
25.12.2014 - 11:08Son Güncelleme :

- Kırşehir'de yaşayan Esme Çakır, oğlu ile gelininin boşanması sonucu 9 aylıkken bakımını üstlendiği engelli torunu Volkan'a 28 yıldır bakıyor - Hem zihinsel hem de bedensel engelli torununu sosyalleşmesi için spora teşvik eden babaanne, torunuyla 3 yıldır el ele yürüyor - Çakır: "Volkan bensiz yapamaz ki çorabını bile ben giydiriyorum"

AA / Tuğba Yardımcı Mısır

KIRŞEHİR (AA) - TUĞBA YARDIMCI - Kırşehir'de yaşayan 64 yaşındaki Esme Çakır, oğlu ile gelininin boşanması sonucu 9 aylıkken bakımını üstlendiği engelli torununa 28 yıldır bakıyor.

Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun yaklaşık 30 yıl önce akrabalarından birinin kızıyla evlendiğini, bu evlilikten torunu Volkan'ın dünyaya geldiğini söyledi.

Torunu Volkan Azgın'ın hem zihinsel hem de bedensel engelli olduğunu belirten Çakır, "Torunum engelli olduktan sonra oğlum ve gelinim anlaşamadı, ayrıldı. Zaten doktorlar da Volkan'ın akraba evliliği dolayısıyla engelli olduğunu söylemişlerdi" dedi.

Çakır, oğlu ve gelinin boşanmasının ardından torununun mağdur olmaması için bakımını üstlendiğini anlatarak, "Torunum 9 aylıktı, ben bakmaya başladım. O gün bugündür hiç ayrılmadık. Bütün hayatım ona bağlı, yıllardır akraba nedir, gezme nedir unuttum" ifadelerini kullandı.

Torununun beslenme, temizlik gibi her türlü ihtiyacını karşılayan Çakır, "Volkanımın ayağıyla kolunda engel var, aynı zamanda konuşma güçlüğü de çekiyor. Yıllarca rehabilitasyona gitti, orada fizik tedavi gördü. Durumunda biraz iyileşme sağlandı ancak artık rehabilitasyona gönderemiyorum. Fizik tedavi uzmanlarından öğrendiğim hareketleri her gün yaptırıyorum. Volkan bensiz yapamaz ki çorabını bile ben giydiriyorum. Tıraşını yapıyorum, saçını bile ben kesiyorum. Kimseye güvenip onu emanet edemem" diye konuştu.

- "Artık ayağını, kolunu daha iyi kullanabiliyor"

Çakır, torununu 28 yıldır bir an olsun yanından ayırmadığına işaret ederek, "Allah kimsenin başına dermansız hastalık vermesin. 28 yıldır günde ancak 3 saatlik uykum var. Bu yaşımda her işine, hizmetine yetişmeye çalışıyorum" dedi.

Torununun yaklaşık 3 yıldır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce engelliler için düzenlenen spor kurslarına devam ettiğini belirten Çakır, "İyi ki böyle yerler açılmış. Allah hükümetimizden de buraya gelmesine vesile olanlardan da razı olsun. Şimdi çocuğum çok iyi. Spor yapmak yürümesine ve konuşmasına faydalı oldu. Artık ayağını, kolunu daha iyi kullanabiliyor" şeklinde konuştu.

Çakır, torununun badminton, basketbol gibi çeşitli branşları denediğini ancak en iyi yapabildiği sporun yürüyüş olduğunu belirtti.

Volkan'ın kurstan daha iyi yararlanabilmesi için sürekli elinden tutarak salonda birlikte yürüdüklerini ifade eden Çakır, "Torunumun ortama uyum sağlayabilmesi ve spor yapması için mücadele ediyorum" dedi.

Volkan Azgın ise top oynadığını ve bisiklet sürdüğünü belirterek, spor yaptığı için mutlu olduğunu kaydetti.

Etiketler:
KIRŞEHİR İLÇELERİ
  KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:12
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   12:39
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı