"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Hayatın kaynağı su

Bırakın insanları, doğanın varlığını gerektiği gibi sürdürebilmesi için vazgeçilmez olan su, tarih boyunca medeniyetlerin nerede kurulacağının belirleyicisi ve hayatın kaynağı olmuştur.

İnsanoğlu gerektiğinde yemeksiz kalabilir. Susuz bir yaşam sürmekse gerçekten imkansızdır. Atalarımız da suyun ne kadar vazgeçilmez olduğunun bilincindelermiş elbette. Bunun için su sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olmuş ve suya ayrı bir saygı göstermişler.
Günümüzde su içme şekline bu denli özen gösterilmiyor, yine de biz Türkler “Su içerken yılan bile dokunmaz” diyecek kadar değer veriyoruz suya ve onu içene.

İrmikli un kurabiyesi

Oda sıcaklığında yumuşamış yağı, pudraşekerini, irmik ve mahlebi derin bir kaba koyun. Bir taraftan yoğururken, bir taraftan da unu azar azar ilave etmeye başlayın. Un kurabiyesinin uzun süre yoğrulması gerekir. Önce parçalanır, yoğurdukça toplanır ve kıvama gelir.
Kulak memesi kıvamında ve ele yapışmayan bir hamur elde etmelisiniz. Hamuru toplayın. Fırın tepsisine fırın kağıdı serin. (un kurabiyesi pişirilecek tepsi yağlanmaz) Hamurdan küçük parçalar koparıp parçaları ister yuvarlayın, ister kurabiye kalıplarıyla şekillendirin. Ya da 2 parmak kalınlığında uzun yuvarlak parçalar yapıp parçaları beş santim uzunluğunda dilimleyin.
Kurabiyeleri önceden ısıtıp 160 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında üzerleri beyaz kalacak şekilde, en fazla 20-22 dakika pişirip çıkarın.
Fırından çıkardığınız kurabiyelerin sıcakken yumuşak olduğunu göreceksiniz. Un kurabiyesi kendi sıcaklığıyla pişmeye devam eder. Soğuyup sertleşen kurabiyeleri servise sunun.

Malzeme listesi

- 250 gr bitkisel margarin
(oda sıcaklığında yumuşamış olmalı)
- 1 su bardağı pudraşekeri
- 1 su bardağı irmik
- Varsa 2 çay kaşığı toz mahlep
- Alabildiği kadar un

X