ANKARA HABERLERİ

Hayatımız damacanaya girdi

Hürriyet Haber
04 Ağustos 2012 - 17:45Son Güncelleme : 04 Ağustos 2012 - 17:44

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

DAMACANA sularla ilgili iddialar ve açıklamalar birbirini kovalarken, Türk Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı, “Mühürlü numunelerin değiştirilmesi kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle denetimlerle ilgili bir güvenlik açığı söz konusu olamaz” duyurusunu yaptı.
Kamuoyunda Hıfzısıhha olarak bilinen kurumun, su denetimleri konusunda köklü bir tecrübeye sahip olduğu da belirtildi.
Sonuçları açıklanan damacana suyu denetimlerinin, AB mevzuatına uygun ve dünya uygulamalarına paralel kriterlerle yıllardır sürdürüldüğü anlatılan açıklamada, Türkiye genelinde piyasaya sürülen damacana suların Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nca 365 gün denetlendiği vurgulandı.
Tesis ve piyasa denetimlerinde, hijyen başta olmak üzere çeşitli kriterlere bakıldığı belirtilen açıklamada, analizlerde hem mikrobiyolojik hem de kimyasal olmak üzere toplam 56 parametrenin incelendiği ifade edildi.
 Analizlerin Sağlık Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş Tüketici Güvenliği Laboratuvarı ve Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yaptırıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Su üretim ve satış noktalarından ikişer adet numune alınmaktadır. Bunlardan birisi analiz için alınan numune diğeri ise itiraz durumunda değerlendirilmek üzere alınan şahit numunedir. Alınan bu numuneler denetim elemanlarınca hemen mühürlenmekte olup daha sonradan değiştirilme ihtimali yoktur. Numunelerin belli koşullarda analiz yapılacak laboratuvarlara taşınması gerekir. Normal şartlarda numuneler denetim ekiplerimizce laboratuvara taşınmaktadır. Bazı durumlarda mühürlü numuneler firma tarafından laboratuvara götürülmektedir. Ancak bu mühürlü numunelerin değiştirilmesi kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle denetimlerle ilgili bir güvenlik açığı söz konusu olamaz.”
Bakanlık tarafından ambalajlı suların son 3 yılda yapılan denetimleri kapsamında uyarı cezasından faaliyetten mene kadar 608 işlem gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, üretimde eksikliği saptanan firmaların uygunsuzluğu giderene kadar piyasaya ürün vermelerinin engellendiği, piyasaya sunulan damacanalarının toplatıldığı ve imha edildiği aktarıldı.
 
Dikkat edilmesi gerekenler

 
Açıklamada, damacana suyu kullanan vatandaşlara şu uyarılarda bulunuldu:
“Tükettiğiniz ambalajlı suyun Sağlık Bakanlığı tarafından izni olup olmadığına, etiketin üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Etiketinde, gövdesinde kabartma yazıyla, emniyet bandında ve kapağında suyun markasının bulunmasının yanı sıra, yine etiket bilgilerinde cinsi, üretim adresi, suya uygulanan işlemler ve suyun sahip olduğu parametreler mutlaka yer almalıdır. İmal ve son kullanma tarihi, parti ve seri numarası, şirket logosunun ayrıca damacana ambalaj üzerinde kabartma ile yazıyor olması gerekmektedir.
Güvenlik bandına önemle dikkat etmek gerekir, suyu açanın ilk siz olduğunun göstergesidir. Damacananızı belirlenen kriterlere göre muhafaza etmeniz gerekmektedir. Serin, kuru ve direkt güneş ışığına maruz kalmayan temiz bir ortamda muhafaza edilmelidir. Damacanalar evlerde başka amaçla kullanılmamalıdır. Damacanaların temizlenmesinde çamaşır suyu, fırça gibi tahriş edici maddeler kullanılmamalı, damacana temizliği su üreticisine bırakılmalıdır. Deforme, yıpranmış damacanalardaki sular satın alınmamalıdır. Damacana pompalarının ve damacana suyu kullanılan su sebillerinin temizliğine azami dikkat edilmelidir. Damacana açıldıktan sonra 5 litrenin üzerindeki ürünlerin maksimum 7 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.”
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hayatımız damacanaya girdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı