Gündem Haberleri

  Hayati Yazıcı görevini Nurettin Canikli'ye devretti

  Hürriyet Haber
  29.08.2014 - 15:47 | Son Güncelleme:

  Kabine dışı kalan Hayati Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı Nurettin Canikli'ye devretti.

  Devir teslim töreninde Yazıcı, şunları söyledi:

  KADROLAR GEÇİCİ

  Bizler Türkiye cumhuriyet vatandaşları olarak gönlümüzce bulunduğumuz pozisyonun gereklerini değerlendirerek siyasi faaliyetler içerisinde yer alırız. Hep şunu biliriz, kadrolardaki görevler geçicidir. Öyle yürüdük, yürüyoruz.

  Bugün 29 Ağustos 2014. 2007 yılında 29 Ağustos tarihinde 60'nci Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu ben ilk kez o hükümette devlet bakanı başbakan yardımcısı olarak görev aldım, 2011'den sonra da bakan olarak görev yaptığım sürelerin tamamı 7 yıl.

  Geriye dönüp baktığımda neler yaptık, nasıl yaptık, hangi kadrolarla çalıştık. Gerçekten çok zengin anılarımız var. Çok zengin uygulamalarımız var. Bunları hep birlikte yaptık. Bir kurumun üretken olması, verimli olması, sunduğu hizmetlerin standardı yüksek kalitede olmasının en temel koşullarından birisi, kurulla ilgili kamuoyu algısının pozitif yönde olması.

  Dünyanın her tarafında, kamuoyunda yanlış algılar, Türkiye'de de bu süreci yaşadık. Ama 7 yılın sonunda, Türkiye gümrüklerinde bu algının ortadan kalkmış olması sizin başarınızdır, sizlerin başarısıdır.

  Hayati Yazıcı görevini Nurettin Canikliye devretti 'Hayati Yazıcı'nın kabine dışı kalmasına şaşırdım

  BAŞARIYI BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİK

  Ama elbette ki bu başarıyı hep birlikte gerçekleştirdik. Biz bakan olarak koordine ederken, uzman arkadaşlarımız bürokratik kadrolar, onlar hep bize bakarak üretim yaptılar. Bizim tarzımıza bakarak çalışmaları sürdürdüler. Şükrediyorum ki hep milletin duasını aldık. Biliyorum ki kenarda köşede çözülmesi gerekli sorunlar yok değil. Bunları da birlikte çözeceğiz. Şunu önemsedim, hedef kitlemizle, mutlaka diyalog içinde olacağız. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin özellikle ekonomik hayatın tüm aktif kesimleriyle ilişkisi olan bir makamdır.

  Müsteşarıma, Bakan Yardımcıma hep şunu söyledim. İç denetime tabii tutulmamışsa, bugüne kadar yapılan işlerin olağan işler gibi olmuşsa, değiştirmek için racon kesmeyin, ancak rehberlik edin. Uygulamalar yanlışsa doğruyu söyleyin. Öteden var olan alışkanlığını sürdürüyor olsaydı bu bakanlık bir çok kesimle kavgalı halde olurdu.

  Türkiye ekonomisini hedefledik. Bir ülkenin ekonomik gücü, ekonomisinin büyüklüğüyle belli olur. Yuvarlak ifade ediyorum 400 milyar dolarlık bir dış ticaret, gümrük kapılarından girmiş ve çıkmıştır. Bu kadar parasal değerle ifade edilen imtihanın, gümrük işlemleri millileştirme işlemlerini gümrük ve ticaret bakanlığı üstlenmiştir.

  Bir diğer açıdan bakanlığımızın hedef kitlesi itibariyle ifade etmek isterim ki, tüketici hakları. Yeni bir kanun çıkarttık. Ve ilk defa bankaların faiz dışı gelir kalemlerini tartışmaya açtık. Konut sektöründe maketten satışlarla ilgili uygulamaları dikkate alarak tüketici haklarını korumada önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Düzenleme yaptığımız alanın bütün paydaşlarıyla, paylaşımcı bir anlayışla gerçekleştirdik.

  Deneyimli bir kardeşimiz, eminim ki bu bakanlığın Türkiye ekonomisinin büyümesinde 2023 hedeflerini gerçekleştirmede anahtar bir görevi bulunan bakanlığın 2023 hedeflerine doğru yürütmekte olduğu projeler sapmadan daha da zenginleşerek 500 milyar dolar ihracat yapan...

  SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM

  Ben sizleri çok seviyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de aileleriniz çocuklarınız için ediyorum. Çoğu zaman ben burada evime 22'de 23'te gittim. Benim burada olmama dolayısıyla bakan çağırır diye bekleyen arkadaşlarım bulundu. Bu çalışma tarzı itibariyle ailelerinizi çocuklarınızın haklarını ihlal etmiş olabilirsiniz.


  Etiketler: Nurettin Canikli
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı