« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hayata sporla bağlandılar

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Niğde’nin Altunhisar Rehabilitasyon Merkezi, kimsesi olmayan ve geçmişte travma geçirmiş engelli kadınların sosyalleşmesi için futsal takımı kurdu.

TEOMAN ERİŞ/ALANYA (ANTALYA), (DHA)
SON GÜNCELLEME

 Türkiye'nin ilk ve tek kadın futsal takımı Altunhisarspor, ilk kez katıldıkları Türkiye Futsal Şampiyonası’nda erkek rakiplerine karşı mücadele etti.

Türkiye’nin engelli kadınlardan oluşan ilk futsal takımı Altunhisar Rehabilitasyon Merkezi Spor Kulübü, Antalya'nın Alanya İlçesi'nde düzenlenen Türkiye Futsal Şampiyonası'nda erkek takımlarla karşı karşıya geldi. 20 takımın katıldığı şampiyonada Altunhisar, erkek rakipleriyle oynadığı 3 maçtan 1'ini kazanmayı başardı. Engelli sporculardan oluşan Türkiye'nin ilk ve tek futsal kadın takımı Altunhisarspor, Özel Sporcular Spor Federasyonu tarafından 'özel ödül'e layık görüldü.

KIZLARIN RAKİBİ YOK

Altunhisar Rehabilitasyon Merkezi Spor Kulübü Başkanı Mustafa Ünalan, Niğde'nin Altunhisar İlçesi'nde bulunan Altunhisar Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nde hizmet verdikleri 37 engelli öğrenciden 15'inin masa tenisi, badminton ve futsal branşlarında spor yaptığını söyledi. Geçen yıl tamamı 21- 38 yaş arası engelli kadınlardan oluşan futsal takımı kurduklarını belirten Ünalan, "Fiziki mücadeleyi ilgilendiren bir spor olduğu için çocuklarımız futsalı tercih etti. Daha önce çocukların sportif faaliyetleri yoktu. Futsalla ilgili çalışmalara başladıktan sonra ciddi anlamda ilerleme kaydettik. Kız çocuklarımız bugün erkeklerle rahatça mücadele edebilecek seviyeye geldi" dedi.

Yaşadıkları ciddi travmalardan sonra bu gibi aktivitelerin içinde yer alan öğrencilerin kendilerini çok değerli hissetmeye başladığını kaydeden Ünalan, "Normal insanlar da başarılı olduğu zaman ciddi manada motive oluyor. Bu çocuklarımız haliyle engelli. Bir işi başarmaları, onları ciddi anlamda motive ediyor ve hayata bağlıyor" diye konuştu.

Altunhisar takımının kaptanı Feride Özlü ise turnuvaya katıldıkları için çok mutlu olduklarını ve hocalarının yüzünü kara çıkarmamaya söz verdiklerini söyledi.

ŞAMPİYONAYA RENK KATTILAR

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkan Vekili Feridun Özdeş ise, "Sporun hem iyi bir rehabilitasyon aracı olduğunu gösterdiler, hem de kadınların da futsala olan ilgisi konusunda bize bir fikir vermiş oldular. İnşallah bundan sonra kadın takımlarının çoğalmasıyla Türkiye Bayanlar Futsal Şampiyonası düzenleriz" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz