Gündem Haberleri

  ‘Hayata Dönüş’te amaç ölümlere mani olmaktı

  DHA
  19.09.2013 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Bayrampaşa Cezaevi’nde ‘Hayata Dönüş’ operasyonu kapsamında 12 tutuklunun ölümüyle ilgili görülen davada tanık olarak dinlendi.

  Yalman, 39 er ve astsubayın yargılandığı Bakırköy 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Bodrum 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifade verdi. Yaklaşık 4 saat ifade veren Yalman, mağdurların avukatlarından İstanbul Barosu’na bağlı Ömer Kavilli ve savcının sorularına önceden hazırlayıp mahkemeye sunduğu 5 sayfalık notları okuyarak yanıt verdi. Yalman, olay tarihinde Jandarma Genel Komutanı olduğunu, üzerinden 13 yıl geçtiğini olayları detaylarıyla hatırlamasının mümkün olmadığını söyledi. Yalman, “Adalet, Sağlık ve İçişleri bakanlıklarının ortak koordinasyonu, MGK’nın kararı ile gerçekleştirilen operasyonda görevim sadece operasyonun sınırları, maksadını mekan ve zamanını koordine etmekti. Bunun haricinde operasyonun başında bizzat bulunmadım. Jandarma, bölge komutanlıklarına gerekli emirleri ve talimatları verdim. Plan ve icra aşamasında benim herhangi bir daimim yoktur, olayı raporlarla takip ettik” dedi. 1990’lı yıllarda cezaevlerinin örgüt mensuplarının eğitim imkanı bulduğu, gardiyanların esir alınıp öldürüldüğü, her fırsatta yangın ve isyan çıkarıldığı bir dönem olduğunu belirten Yalman, şunları söyledi: “Operasyon açlık grevlerinin 60’ıncı gününde yapıldı. Buradaki amaç tutuklu ve hükümlülerin ölümlerine mani olmaktı. Operasyon sırasında tutuklu ve hükümlüler direnişte bulunmuşlardır, operasyon yetkili mercilerin emriyle yapılmıştır. Ayrıca devlet kararıdır. Görev alan kişilerin özverili ve insan haklarına saygılı bir şekilde operasyon yaptıklarını düşünüyorum. Ancak olaylarda kullanılan silahlarla ilgili bilgim yok. Bu olaydan sonra cezaevlerinde disiplin ve sükunet sağlanmıştır, rahmetli Başbakan Ecevit bu operasyonla ilgili TBMM’de ‘Uzun yılların birikimi ve devletimizin utancı olan cezaevleri sorunu hükümetimiz döneminde çözüm yoluna girmiştir. Cezaevleri koğuşları dünden itibaren devlete meydan okuyan terör karargahları durumundan çıkarılmıştır’ demiş ve tüm güvenlik güçlerini kutlamıştır. Tutuklulardan 30’unun öldüğü bunlardan 18’inin kendisini yakmak suretiyle öldükleri ayrıca yaralananlar olduğu bana rapor edilmiştir. Tutukluların direncini kıracak şekilde gerekli silah kullanılmıştır. Bu operasyonların sonucunda 10 yıldır girilemeyen cezaevlerine ilk defa girilmiş iç disiplin sağlanmıştır.”

  ÖLÜM ÖNGÖRÜLMEZ

  Yalman avukat Kavilli’nin operasyonlarda kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına yönelik sorusu üzerine, “Bana böyle bir bilgi intikal etmedi” dedi. Yalman, “Operasyon planlanırken sizin önünüze gelen planda kaç kişinin ölebileceği öngörülmüştür” sorusunu da, “Planda ölüm öngörülmez” diye yanıtladı. Mahkeme heyeti, Avukat Kavilli ve Yalman’ın sürekli tartışmaları üzerine duruşmayı sonlandırdı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı