ANKARA HABERLERİ

Hayata bakış açısı değişti

Dila DİNÇ
05.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Roland Spatz, Almanya’da yaşayan bir Türk arkadaşından duyduğu Atatürk’ü tanıdıkça, hayranlığı arttı. Atatürk’ün hayata bakış açısını gördü, Türklere ve Türkiye’ye de ilgi duymaya başladı.

Dila DİNÇ

BİR süre önce MAN firmasıyla iş yapmaya başlayan ve bu yüzden Türkiye’yi daha sık ziyaret etme imkanı bulan Alman Roland Spatz, Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye ve Türkler’le ilgili görüşlerini Hürriyet Ankara’ya anlattı.

Beni çok etkiledi

Roland Spatz hayran kaldığı Atatürk’ü şöyle anlattı: “Almanya’da çok Türk var, ancak onlar ülkelerini tanıtmıyorlar. Ben yeni bilgi edinmeyi çok severim. Mustafa Kemal Atatürk’ü ilk olarak çok yakın bir Türk asıllı arkadaşımdan dinlemiştim. İlk duyduğumda çok etkilendim. Mükemmel işler yapmış. Kararlılığı, adım adım ilerleyişi beni çok etkiledi.

Gençlerimiz de artık öğrenmeli

BİZ okulda Türkiye hakkında çok az bilgi alıyoruz. Oysa okullarda Atatürk’ün liderliği ve hayata bakış açısı işlense Alman gençliğinin de çok fazla şey öğreneceğini düşünüyorum. Benim okulda okuma fırsatım olsaydı kendimi çok daha geliştirmiş olacağıma inanıyorum. Almanya’daki Türkler, Türkiye’dekilerden çok farklı bu da sizi, yani Türkler’i yanlış tanımamıza neden oluyor. Atatürk’ü tanıdıkça Türkler’e bakış açımızın değişeceğine inanıyorum. Ben de henüz başındayım ama Atatürk ve görüşleriyle ilgili profesyonelleşmek istiyorum.”

Türkiye hem müslüman hem de özgür bir ülke

DİN ve devlet ilişkileri bugün bile her ülkede sorunken, 1920’lerde bu sorunları çözmek niyetiyle din ve devlet işlerini birbirinden ayırmış. Geleceği gören bir bakış açısıyla devlet yönetimine yaklaşımı, tek başına yönetme imkanını sağlamışken yönetim şekli olarak cumhuriyeti benimsemesi beni çok etkiliyor. Kendi tarihimizde böyle etkileyici ve zeki bir liderimizin olmaması çok acı. Hem özgür hem de müslüman bir ülkenin varlığı Avrupalı olarak bize inandırıcı gelmiyordu ama Türkiye’yi görünce bunun var olabileceğine inandım ve uzaktan izlediğimiz laiklik savunucularının ne demek istediklerini buraya geldiğimde anladım. İnanç bence de önemli ama kanun olmamalı. Yine Türkiye’ye geldiğimde hayranı olduğum Atatürk’e baştan var ettiği ülke için bir defa daha hayran oldum. 57 sene yaşamış Atatürk ve bana sorarsanız çok kısa zamanda, çok büyük işler başarmış.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hayata bakış açısı değişti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı