Hayat Standardı tebliği yürürlükte

Hürriyet Haber
22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gelir Vergisi Kanun'nu çerçevesinde yeniden getirilen Hayat Standardı Esasına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Deprem bölgesine, hayat standardı esası uygulanmayacak.

Tebliğe göre, 1 Ocak 2000 ile 31 Aralık 2001 tarihleri arasında, gelir vergisine tabi ticari kazanç sahipleri (basit usülde vergilendirilenler dahil) ile serbest meslek erbabı hayat standardına tabii tutuldu.

Gelir vergisine tabii ticari kazanç sahipleri ile serbest meslek erbabının 2000 takvim yılına ilişkin beyan edecekleri gelir vergisi matrahlarının tespitinde, dikkate alınacak Hayat Standardı Esası temel ve ilave gösterge tutarları; büyükşehir belediyesi olan illerin, büyükşehir belediye sınırları içinde faaliyette bulunan mükellefler için yüzde 25 oranında artırılarak dikkate alınacak.

Tutarlar, Kalkınmada Öncelikili Yörelerde (KÖY) faaliyette bulunan mükellefler için yüzde 50 oranında indirilecek. 11 ve daha yukarı yaşta olan bir taşıtta münhasıran nakliyecilik faaliyetinde bulananlar için, faaliyetin ifa edildiği yöreler itibariyle yüzde 50 oranında indirilecek.

Hayat Standardı Esası temel ve ilave gösterge tutarları, altın imalatı ve veya altın ticari ile uğraşanlar için, faaliyetin ifa edildiği yöreler itibariyle yüzde 50 oranında artırılarak hesaplama yapılacak.

Bu vergiye tabii olmayanlar

Hayat Standardı Esası, ilk defa işe başlayan mükellefler için, işe başlanılan ve izleyen yılda, noter vekilleri, geçici yetkili noter yardımcıları, ruhsatlı dava vekilleri, ebeler, sünnetçiler, sağlık memurları ve arzuhalçiler, belediye teşkilatı bulunmayan köylerde işyeri bulunan basit usüle tabii mükellefller hakkında uygulanmayacak.

Ayrıca, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bolu (Düzce dahil) illerinin merkez ve ilçelerinde gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar ile söz konusu 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihleri arasında meydana gelen depremlerde varlıklarının en az yüzde 10'nu, eşini veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybedenler hakkında da Hayat Standardı Esası uygulanmayacak. (aa)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı