Hayat- N ihaleye çıkıyor

İbrahim ALDEMİR/BANDIRMA (Balıkesir), (DHA)
18.10.2008 - 15:38 | Son Güncelleme:

BANDIRMA- Ambarlı seferini yapmak üzere geçen 14 Eylül gecesi Bandırma Limanı’ndan ayrıldıktan 300 metre sonra, 73 kamyon, 2 otomobil ve 106 yolcu ve mürettabatla batan Hayat- N isimli Ro- Ro gemisi, bulunduğu yerden çıkarılmak için ihale açılıyor.

Bandırma Limanı’nda yaşanan deniz kazasında, İstanbul Ambarlı’ya gitmek için açılan Marmara- N Denizcilik D.Ş. Ticaret A.Ş.’ye ait 8 bin 547 grostonluk 118 metre boyundaki Hayat- N isimli Ro- Ro gemisi, 27’si mürettebat olmak üzere 106 kişi ile yanlış yükleme sonucu battı. Limandan zamanında hareket eden römorkörler, yolcu ve mürettebattan 102 kişiyi kurtardı. Kurtarılanlar arasında bulunan Özen Erdoğan (42) kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Ro- Ro’da olduğu sanılan ve hayatlarından ümit kesilen şoför Necati Kalın'ın cesedi sahilde, Murat Karaca’nın ise sıkıştığı Ro- Ro’da dalgıçlar tarafından bulundu. Kamyon şöförü Şevki Gönüllü ile muavin Yahya Özoüğlu'na ise ulaşılamadı.

Bandırma Liman Başkanı Kubilay Yazan, geminin bir an önce bulunduğu yerden çıkarılması gerektiğini söyledi. Batık gemi ve içinde bulunan kamyonlardan yakıt toplanması çalışmaları sona erdiğini açıklayan Yazan, “Bundan sonra geminin bulunduğu yerden çıkarılması kaldı. Denizcilik müsteşarlığımız tarafından gemi firmasına geminin çıkarılması için gereken bilgi verilmiştir” dedi.
Gemi firması yetkilileri ise, Hayat- N’nin denizden çıkarılması için önümüzdeki hafta ihale açacaklarını kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı