Ege Haberleri

EGE

  Hayat kurtaran çanta

  Doğan ZELOVA, (DHA)
  23.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.07.2012 - 15:44

  Gelibolu’da, yelkenli tekneleri devrilen işadamı Selçuk Kemerli ile kızı Dila’nın hayatını su geçirmez çantadaki cep telefonu kurtardı.

  İstanbul İtlyan Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Dila Kemerli, Gelibolu’daki Türkiye’nin ilk balık tuzlama tesisi Alaeddin Konserve’nin ortağı olan babası 51 yaşındaki Selçuk Kemerli’den kendisine tekne kullanmayı öğretmesini istedi. Bunun üzerine baba-kız, önceki gün saat 18.00 sıralarında “Dila” isimli 6 metrelik yelkenli tekneleriyle denize açıldı. Baba Kemerli, Hamzaköy Koyu açıklarına geldiklerinde teknenin dümenine kızını geçirdi. Bu sırada esen ters rüzgar nedeniyle tekne sancak tarafına devrildi. Denize düşen baba-kız, bir süre tekneyi yeniden yüzdürebilmek için uğraştı. Ancak başarılı olamadı. Yakında başka bir teknenin de olmaması üzerine Kemerli, kızıyla birlikte kıyıya yüzmek istedi. Bu defa da sert rüzgar izin vermedi.
  Yılmak yok
  Bu sırada Dila’nın aklına, boynundan hiç çıkarmadığı su geçirmez çantası geldi. Çantadaki cep telefonundan 155 Polis İmdat’ı arayan Selçuk Kemerli, yardım istedi. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi, baba-kızın bulunduğu yere en yakın mesafedeki Ay Yıldız-1 isimli balıkçı teknesine ulaşmayı başardı. Tekne kaptanı Orhan Acar, yardım çağrısı üzerine hemen bölgeye giderek, baba-kızı kurtardı. Devrilen tekneyi de yedeğine alan Acar, Gelibolu Limanı’na getirdi.
  Deniz tutkunu Dila Kemerli, kendilerine yardım eden tene kaptanı ve mürettebatı başta olmak üzere herkese teşekkür ederek, “Her şeye rağmen güzel bir gündü. Güzel başladı ama ben yelkenliyi kullanamayınca devrildik. Telaş yapmadık. Babam da ben de iyi yüzücüyüz. Sağ olsunlar yardıma gelip, bizi kurtardılar. Yılmak yok, yelkenli kullanmayı öğrenmekten vazgeçmeyeceğim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı